خانه و آشپزخانه

چگونه اتاق کوچک خود را زیبا کنیم؟

چکیده : چگونه اتاق کوچک خود را زیبا کنیم؟ با چه ایده‌هایی می‌توانیم اتاق خوابی داشته باشیم که هم آرامش‌بخش است و هم کاربردی و زیبا؟ در این مقاله، برایتان می‌گوییم که چطور فضای محدود اتاق خود را زیبا و دوست‌داشتنی کنید.

q1 1 - چگونه اتاق کوچک خود را زیبا کنیم؟
چگونه اتاق کوچک خود را زیبا کنیم؟

فضای خانه‌ها و اتاق‌های منازل دیگر به بزرگی سال‌های دور نیست. این روزها، بیشترمان ساکن آپارتمان‌هایی با فضای محدود و متراژهای نه‌چندان بزرگیم. برای همین است که اهمیت دقت به دکوراسیون و طراحی داخلی بیشتر از گذشته شده است. حالا به روش‌ها و ایده‌هایی نیاز داریم که باعث می‌شوند، اتاق کوچکمان زیباتر شود و بهتر جلوه کند. اما چگونه اتاق کوچک خود را زیبا کنیم؟ با چه ایده‌هایی می‌توانیم اتاق خوابی داشته باشیم که هم آرامش‌بخش است و هم کاربردی و زیبا؟ در این مقاله، برایتان می‌گوییم که چطور فضای محدود اتاق خود را زیبا و دوست‌داشتنی کنید.

مهم‌ترین گام در طراحی و فضاسازی مناسب برای اتاق کوچک

یادتان باشد که ایده‌های دنیای طراحی و دکوراسیون بسیار متنوع‌اند و اگر کمی آگاه و خلاق باشید، به‌مدد آنها می‌توانید فضاهای جذابی تدارک ببینید. اتاق خواب کوچک هم با طراحی درست می‌تواند به بخشی دل‌پذیر و دنج از خانه‌تان بدل شود. گام نخست و اساسی در زمینه طراحی و چیدمان اتاقی کوچک، ایجاد خطای بصری است. منظور از خطای بصری چیست؟ یعنی کاری کنید که به‌خاطر خطای دید، فضایی کوچک بزرگ‌تر و وسیع‌تر جلوه کند. چنین چیزی شدنی است؟ بله، چراکه‌نه.

motion site low 1 - چگونه اتاق کوچک خود را زیبا کنیم؟

ابزارها و اقدامات لازم برای ایجاد خطای دید و بزرگ‌ترکردن اتاق خوابی کوچک به‌ این شرح‌اند:

 • استفاده از آینه‌ها؛
 • توجه به کاربرد خطوط

استفاده از آینه‌ها

آینه‌ها با دوبرابرکردن هر محیط می‌توانند این حس را به‌وجود بیاورند که با فضایی بزرگ‌تر از واقعیت روبه‌رو هستید. از این گذشته، بازتاب نوری که ایجاد می‌کنند، فضا را وسیع و درخشان جلوه می‌دهد. اگر پنجره‌ای در اتاق دارید، بهتر است که آینه را مقابل آن نصب کنید تا انعکاس نور باعث شکل‌دهی به محیطی بزرگ‌تر و درخشان‌تر شود. نصب آینه‌ای بزرگ و قدی در مقابل در هم کارکرد مشابهی دارد و موجب می‌شود که فضا بزرگ‌تر به‌نظر برسد.

توجه به کاربرد خطوط

خطوط افقی همیشه به پهن‌ترشدن بستری کمک می‌کنند که روی آن قرار گرفته‌اند. برای اینکه با خطای دید بتوانید محیط اتاق کوچک خود را بزرگ‌تر نشان بدهید، از این خطوط غافل نشوید. برای روتختی، پوشش کف و دیوارها و اشکال تزئینی اتاق از این طرح استفاده کنید و یادتان باشد که چنین خطوطی می‌توانند فضا را بازتر و وسیع‌تر جلوه بدهند.

انتخاب پوشش درست برای دیوارها و کف

q2 1 - چگونه اتاق کوچک خود را زیبا کنیم؟
انتخاب پوشش درست برای دیوارها و کف

به یکی از مهم‌ترین بخش‌های توصیه برای طراحی اتاق کوچک و زیبا می‌رسیم. اگر قصد دارید که فضا را بزرگ و وسیع جلوه بدهید، حتما به انتخاب پوششی درست برای دیوارها دقت کنید. پوشش کف هم باید در راستای بزرگ‌تر کردن فضای اتاق صورت بگیرد. برای پیش‌برد این اهداف باید:

 • توجه در انتخاب رنگ دیوارها و کف؛
 • استفاده از کاغذ دیواری و پوستر دیواری مناسب

توجه در انتخاب رنگ دیوارها و کف

برای اینکه فضای اتاق خواب کوچکتان تنگ و محدود نباشد، از کف‌پوش‌ها و رنگی برای دیوار استفاده کنید که نور را بیشتر بازتاب می‌دهند. رنگ‌های روشن و خنثی مانند سبز نعنایی، آبی پاستلی، طوسی و خاکستری روشن از بهترین گزینه‌ها هستند. سفید هم که قطعا می‌تواند فضا را جذاب‌تر و پرنورتر کند. بنابراین، در زمینه انتخاب رنگ باید هوشیار باشید و به‌سراغ انتخاب رنگ‌های تند و بسیار شاد نروید.

استفاده از کاغذ دیواری یا پوستر دیواری

برای اینکه اتاقتان بزرگ‌تر به‌نظر برسد، یکی از بهترین انتخاب‌ها کاغذ دیواری اتاق خواب که قیمت مناسبی هم دارد می باشد. با کاغذ دیواری یا کاغذ دیواری اتاق خواب در رنگ و طرح مناسب می‌توانید به‌سادگی اقدام به فضاسازی کنید. کاغذ دیواری هایی با طرح‌های خطوط افقی یا گل‌های درشت می‌توانند به باشکوه‌کردن فضایی کوچک و بزرگ جلوه‌دادن آن کمک کنند. برای افرادی که تعداد اتاق خواب‌هایشان زیاد بوده و دیوارهای آن‌ها طول زیادی دارد، قیمت کاغذ دیواری بسیار مهم است. قیمت کاغذ دیواری اتاق خواب بر اساس متراژ و طول دیوار موردنظر مشخص می‌شود.

motion site low 1 - چگونه اتاق کوچک خود را زیبا کنیم؟

زیرمجموعه‌ای از محصولات کاغذ دیواری هم وجود دارد که به آن پوستر دیواری (مقاله پوستر دیواری چیست؟) می‌گویند. پوستر دیواری با طرحی از یک تصویر دلخواه یا در طرح‌های متنوع از پیش موجود در بازار عرضه می‌شوند. برای این که دکوراسیون اطرافمان را تغییر دهیم، خرید پوستر دیواری و نصب آن روی بعضی دیوارها، گزینه بسیار مناسبی به شمار می‌رود. سؤال پیش رو این است که چه نکاتی را باید پیش از خرید پوستر دیواری بدانیم و از کجا باید آن را تهیه کنیم. پیشنهادی که برای انتخاب کاغذ دیواری و پوستر دیواری برای اتاق کوچک وجود دارد، به‌این شرح است:

 • کاغذ دیواری سه بعدی؛
 • کاغذ دیواری روشن با طرح‌های برجسته؛
 • کاغذ دیواری گل‌های درشت؛
 • محصولاتی با خطوط افقی و پهن

انتخاب وسایلی با طراحی و شکل مناسب

q3 1 - چگونه اتاق کوچک خود را زیبا کنیم؟
انتخاب وسایلی با طراحی و شکل مناسب

دومین گام طراحی فضایی مناسب در اتاقی کوچک هم انتخاب وسایلی است که طراحی و شکلی بهینه دارند. برای مثال، تخت خوابتان را با پشتی و بخش بالایی بزرگ انتخاب کنید. شاید فکر کنید که تختی با پشتی بزرگ در بخش بالایی رخت‌خواب مناسب اتاقی بزرگ و وسیع است اما این‌طور نیست. در اتاق‌های کوچک هم وجود چنین شکلی از تخت به وسیع‌تر نشان‌دادن محیط کمک می‌کند. بهتر است که تخت موردنظرتان ساده و به‌رنگی خنثی هم باشد تا محیط را کوچک و محدود جلوه ندهد. از انتخاب تخت و کمدی به رنگ تیره هم خودداری کنید.

در انتخاب وسایل و لوازم اتاقتان به این دو نکته دقت داشته باشید:

 • انتخاب وسایلی با انحنای مناسب در طراحی؛
 • استفاده از وسایل ساده؛
 • خرید وسایل چندمنظوره

انتخاب وسایلی با انحنای مناسب در طراحی

وجود طرح منحنی در ساختار وسایل مختلف موجود در اتاق خواب کوچک باعث می‌شود که فضا بزرگ‌تر جلوه کند. عجیب است، نه؟ واقعیت این است که خطوط منحنی حسی از سیال‌بودن را متبادر می‌کنند و همین موضوع باعث می‌شود که یک فضا بی‌محدودیت و باز به‌نظر برسد.

استفاده از وسایل ساده

در انتخاب تخت، کمد یا هر وسیله دیگری برای اتاق خواب به‌سراغ گزینه‌هایی بروید که طراحی ساده‌ای دارند. از تخت‌هایی با منبت‌کاری و طرح‌های پیچیده چوبی در بخش‌های مختلف استفاده نکنید. کمدهایتان را هم ساده انتخاب کنید و از خرید مواردی اجتناب کنید که دارای دستگیره‌های مدل‌دار، رنگ‌های بسیار تند و پیچیدگی در طراحی‌اند.

خرید وسایل چندمنظوره

برای استفاده بهینه از فضاهای تحت اختیارتان در اتاقی کوچک، بهتر است که وسایل چند منظوره ( مقاله وسایل چند منظوره را بخوانید)بخرید. برای مثال، مبلی تاشو، تختی با چند کشوی مختلف برای قراردادن وسایل گوناگون و اشیایی از این دست برایتان مناسب خواهند بود.

وسایل مناسب برای جاسازی اشیای مختلف

در اتاق‌های کوچک باید به فضاسازی دقت داشته باشید. فضاسازی باید طوری باشد که بتوانید بخش‌بندی‌های مختلفی به‌وجود بیاورید. هرچیز را در جای مناسبی قرار بدهید و از ایجاد آشفتگی و بی‌نظمی پرهیز کنید تا محیط تنگ‌تر و محدودتر از آنچه هست، جلوه نکند. برای این کار:

 • استفاده از ارگنایزرها؛
 • بخش‌بندی با وسایل مناسب

استفاده از ارگنایزرها

ارگنایزرها یا همان وسایلی که برای نظم‌دادن به اشیا و لوازم مختلف خانه کاربرد دارند هم از بهترین اهرم‌های ایجاد فضایی مناسب در اتاقی کوچک‌اند. با وجود انواع سبدها، بقچه‌هایی با چارچوب‌های مشخص در شکل مربع و مستطیل که در طرح‌ها و اندازه‌های گوناگون در بازار موجودند و ارگنایزرهایی از جنس‌های دیگر مانند چوب و فلز می‌توانید به اتاق کوچکتان نظم و زیبایی بیشتری بدهید.

بخش‌بندی با وسایل مناسب

استفاده از شلف‌ها یا همان طبقاتی که به دیوارها متصل می‌شوند یا درون کمدها جای می‌گیرند هم ایده‌ای جذاب و مناسب برای طراحی فضای اتاقی کوچک است. با داشتن چند شلف بر دیوار هم می‌توانید وسایلتان را در اتاقی کوچک سروسامان بدهید و هم امکان اضافه‌کردن اشیای تزئینی و دکوری برایتان مقدور می‌شود.

نکات اتاق کوچک و زیبا

با کمی صرف وقت برای طراحی اتاق کوچک می‌توانید فضای آن را بهینه‌سازی کنید و بزرگ جلوه بدهید. اتاق خوابتان باید آرام باشد و زیبا. استراحت در محیطی زیبا و مخصوص به خواب به تضمین سلامتمان کمک شایانی می‌کند. بنابراین، در طراحی اتاق کوچکتان سنگ تمام بگذارید و اجازه بدهید که با اضافه‌کردن اندکی خلاقیت و الهام‌گرفتن از توصیه‌های درست، محیطتان جذاب، دوست‌داشتنی و دنج شود.

7 - چگونه اتاق کوچک خود را زیبا کنیم؟

Admin Mohtava

من ادمین محتوا های ایزی مگ هستم عاشق تولید محتوا هستم و در این وبسایت درباره همه چی تولید محتوا میکنم امید وارم از محتوا های من لذت ببرید . من از سال 1390 تولید محتوا رو شروع کردم و تا جایی که بتونم سعی میکنم محتوا هایی تولید کنم که از خوندنشون لذت ببرید .

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا