کریسمس ارامنه چه روزی است؟
کریسمس ارامنه چه روزی است؟ کریسمس در ارمنستان 2023❤

کریسمس ارامنه چه روزی است؟ به‌عنوان قدیمی‌ترین ملت مسیحی جهان، روح کریسمس عمیقاً در فرهنگ ارمنی جریان دارد، حتی اگر فصل جشن‌ها در دهه‌ها ارتدوکس سکولار شوروی کمی ضربه خورده باشد.

حتما بخوانید : تاریخ کریسمس امسال

January 052023ThursdayArmenian Christmas Eve
سال نو و کریسمس ارامنهپنج شنبه202315 دی ماه
January 2023
Armenian Christmas EveMoTuWeThFrSaSu
522627282930311
012345678
029101112131415
0316171819202122
0423242526272829
053031123

حتما بخوانید: چرا هالووین ترسناک است؟

مانند بسیاری از کشورهای اتحاد جماهیر شوروی سابق، سال نو جشن اصلی زمستانی در بیشتر قرن بیستم بود، علیرغم این واقعیت که 6 ژانویه تاریخی که در آن کلیسای حواری ارمنی کریسمس را جشن می گیرد قبلاً نقطه کانونی جشن ها بوده است.

حتما بخوانید : ولنتاین چه روزی است

با توجه به اینکه ارمنستان اولین کشوری بود که در سال 301 پس از میلاد مسیحیت را پذیرفت، کریسمس ارامنه چه روزی است؟ دانیلیان می گوید که جای تعجب نیست که بسیاری از ارامنه هنوز هم وابستگی عمیقی به میراث مذهبی باستانی خود دارند.

او می گوید: «در 30 سال گذشته پس از استقلال و پایان اتحاد جماهیر شوروی، مردم به طور طبیعی با کلیسا ارتباط بیشتری برقرار کرده اند. “مردم کلیسا و همه قوانین آن را می دانند.”

کریسمس ارامنه چه روزی است؟ اگرچه سال نو هنوز یک جشن بزرگ در ارمنستان است، اما شب کریسمس و روز کریسمس در حال حاضر تعطیلات رسمی هستند و فصل جشن معمولاً تا عید اپیفانی کلیسای حواری در 13 ژانویه ادامه دارد.

حتما مطالعه کنید: درخت کریسمس چیست؟

کریسمس ارامنه چه روزی است و چرا ارامنه کریسمس را در 5 ژانویه جشن می گیرند؟

حتما بخوانید : خرید پک ولنتاین

کریسمس ارامنه چه روزی است؟ «کریسمس ارمنی»، همانطور که عموماً به آن گفته می شود، نقطه اوج جشن وقایع مربوط به تجسم مسیح است. Theophany یا Epiphany (یا Astvadz-a-haytnootyoon در ارمنی) به معنای “مکاشفه خدا” است که موضوع اصلی فصل کریسمس در کلیسای ارمنی است.

در طول فصل “کریسمس ارمنی”، رویدادهای مهمی که جشن می گیرند میلاد مسیح در بیت لحم و غسل تعمید او در رود اردن است. روز این جشن بزرگ در کلیسای ارمنی 6 ژانویه است. مراسمی به نام “برکت آب” در کلیسای ارمنی به مناسبت غسل تعمید مسیح برگزار می شود.

اغلب این سوال مطرح می شود که چرا ارامنه کریسمس را در 25 دسامبر با سایر نقاط جهان جشن نمی گیرند. بدیهی است که تاریخ دقیق تولد مسیح از نظر تاریخی مشخص نشده است این تاریخ در اناجیل نیز ثبت نشده است. با این حال، از نظر تاریخی، همه کلیساهای مسیحی تولد مسیح را در 6 ژانویه تا قرن چهارم جشن می گرفتند. بر اساس منابع کاتولیک رومی، تاریخ از 6 ژانویه به 25 دسامبر تغییر یافت تا جشن بت پرستی که به تولد خورشید اختصاص داشت که در 25 دسامبر جشن گرفته می شد، لغو شود.

در آن زمان مسیحیان به برگزاری این جشن های بت پرستانه ادامه می دادند. کریسمس ارامنه چه روزی است؟ به منظور تضعیف اهمیت این عمل بت پرستان، سلسله مراتب کلیسا 25 دسامبر را به عنوان تاریخ رسمی کریسمس و 6 ژانویه را به عنوان عید عیسی مسیح تعیین کرد. بنابراین، ارامنه با وفاداری به سنت های نیاکان خود، جشن کریسمس را در 6 ژانویه تا به امروز ادامه داده اند.

حتما سر بزنید: کدام کشورها جشن کریسمس دارند؟

کریسمس ارامنه چه روزی میباشد؟

عید ظهور چیست؟

در 6 ژانویه، دوازده روز پس از کریسمس، کلیسای غربی عید عیسی را جشن می گیرد. کلمه Epiphany از یک کلمه یونانی به معنای “نمایش” یا “نشان دادن” گرفته شده است. در این تاریخ، کلیسا به طور سنتی دیدار مغان و «تعالی» را که خدا خود را در شخص مسیح به غیریهودیان نشان داد، گرامی می‌دارد.

کریسمس ارامنه چه روزی است؟ و تزئینات و سنت ها ارمنی ها چگونه است؟

کریسمس ارامنه چه روزی است؟ قبل از فصل کریسمس خانه های خود را کاملا تمیز می کنند. آنها یک درخت کریسمس می گذارند و آن را با میوه، کبوترهای سفید برای صلح و کمان های طلایی تزئین می کنند. بسیاری از ارمنی ها دوست دارند از سه رنگ پرچم ارمنستان بر روی درخت استفاده کنند -قرمز، نارنجی و آبی. علاوه بر این، خانواده های ارمنی اغلب یک مهدکودک یا شبستان می گذارند و سوزن دوزی های پیچیده خود را به نمایش می گذارند.

پس از یک وعده غذایی بزرگ در روز کریسمس، خانواده و دوستان هدایایی از جمله گل و اقلام نقره ای را مبادله می کنند. پس از آن، کودکان با دستمال به پشت بام ها بالا می روند و سرود می خوانند. رهگذران به آنها میوه، آجیل و سکه می دهند.

برای خرید درخت کریسمس به خرید درخت کریسمس سر بزنید.

غذاهای سنتی یک هفته قبل از کریسمس

ارمنی ها از خوردن گوشت خودداری می کنند. به جای آن نان بافته سنتی، پلو پلو، انجیر، باقلوا، سبزیجات تازه و پودینگ برنج می خورند. آنها همچنین از پودینگ گندم با توت و زردآلو به نام “انوشابور” لذت می برند. ارمنی ها در شب کریسمس یک غذای سنتی ماهی به نام «ایشخاناتسوگ» یا «قزل آلای شاهزاده» می خورند.

برای دسر، میوه‌های خشک و آجیل و همچنین «روژیک» یا گردو کامل در ژله انگور قرار داده شده و روی یک رشته آویزان شده‌اند. در کریسمس، خانواده و دوستان برای یک وعده غذایی بزرگ خانوادگی دور هم جمع می شوند. در نهایت گوشت، اغلب به شکل غذاهای سنتی ارمنی مانند “poulgeur pilav”، یک غذای بره و برنج معرفی می شود.

برای خرید محصولات هالووین به خرید وسایل هالووین مراجعه کنید.

غذاهای مخصوص کریسمس در ارمنستان

غذاهای مخصوص کریسمس ارامنه

قاپاما

قاپاما یک غذای سنتی ارمنی با کدو حلوایی که اغلب در کریسمس سرو می شود. 

دانیلیان می‌گوید، جشن سالانه همچنان یک مراسم مجلل با بسیاری از خوراکی‌ها و خوراکی‌های محلی، مانند گاپاما ، یک غذای سنتی با کدو حلوایی، و گاتا ، «آب نبات ملی ارمنی» خواهد بود.

علاوه بر این غذاهای سنتی، دانیلیان می‌گوید که شام ​​کریسمس در ارمنستان در حال حاضر شامل تأثیرات بیرونی زیادی نیز می‌شود.

قاپاما از غذاهای مخصوص کریسمس در ارمنستان

گاتا

گاتا کوکی‌های نان کوتاه با آجیل، وانیل و شکر – یکی از محبوب‌ترین غذاهای مورد علاقه کریسمس در ارمنستان است. 

“ما اکنون از همه چیز اروپایی استفاده می کنیم … گوشت خوک، همه چیز!” او می‌گوید، و اضافه می‌کند که هیچ محدودیتی برای آنچه ارمنی‌ها می‌توانند در وعده غذایی کریسمس خود بگنجانند، وجود ندارد، زیرا امور مالی خانواده اغلب تنها محدودیت در تخیل آشپزی آنهاست. او می‌گوید: «هر کسی که پول دارد، می‌تواند این یا آن را بخرد، همه چیز را روی میز می‌گذارد.

با این حال، یکی از غذاهایی که معمولاً در جشن جای افتخار دارد، پلو پلو با کشمش و میوه خشک ( چامیچوف پلو ) است که دانیلیان آن را به عنوان یک غذای معمولی ارمنی توصیف می کند که هم در کریسمس و هم در عید پاک خورده می شود و معمولاً با آن ماهی سرو می شود.

کریسمس ارامنه چه روزی است و طرز تهیه پلو با میوه های خشک و لواش چیست؟

غذای ارمنی در کریسمس

دانیلیان می گوید: «این غذا شامل برنج و میوه های خشک شیرین است که با نان ارمنی ما که به آن لواش می گویند، پخته می شود. ما [می‌توانیم] از میوه‌های خشک بسیار زیادی مانند سیب، گلابی و همچنین زردآلو خشک استفاده کنیم مطمئناً باید وجود داشته باشند! در بشقاب بسیار زیبا و واقعا عالی است.»

عناصر

1 1/2 فنجان برنج

3 فنجان آب

50 گرم زردآلو خشک (یا بیشتر اگر پلو میوه ای ترجیح می دهید)

50 گرم آلو (یا بیشتر در صورت تمایل)

200 گرم کشمش

نان لواش سنتی ارمنی

روش پخت

  1. آب را با مقداری نمک به برنج اضافه کنید تا بجوشد.
  2. وقتی برنج پخته شد صاف کنید و کمی کره به آن اضافه کنید.
  3. میوه های خشک و کشمش را در کره تفت دهید تا طلایی شوند.
  4. چند برش گرد لواش را که دو طرف آن کره زده شده سرخ کنید تا خوب و ترد شوند.
  5. لواش ترد را در ظرف سرو بچینید و برنج را روی آن بریزید. سپس میوه ها و کشمش را اضافه کنید. بعضی ها ابتدا اینها را داخل برنج هم می زنند و بعضی دیگر پیشنهاد می کنند که روی پلو را با لواش ترد بپوشانند تا نوعی پای درست شود. میوه های دیگری مانند سیب خشک و خرما و همچنین آجیل هایی مانند گردو و بادام را نیز می توان بنا به ذائقه به دستور غذا اضافه کرد.

منبع: armenia-christmas

نتیجه گیری نهایی مقاله کریسمس ارامنه چه روزی هست

کریسمس ارامنه چه روزی است ، در این مقاله به بررسی کامل کریسمس در ارمنستان پرداختیم ، مرسی که تا اینجای مقاله با ما همراه بودید خوشحال میشویم نظرات خودتان هم با ما به اشتراک بگذارید .