آداب و رسوم کریسمس
۱۵ آداب و رسوم کریسمس (عجیب غریب) ❤

آداب و رسوم کریسمس، کریسمس تعطیلاتی است که در سراسر جهان جشن گرفته می شود. در حالی که ممکن است به عنوان یک جشنواره صرفاً مسیحی شروع شده باشد، مردم از سراسر جهان در طول سال ها آن را پذیرفته اند و سنت های خود را در این راه اضافه کرده اند.

حتما بخوانید : ولنتاین چه روزی است

چه آن را به عنوان یک تعطیلات مذهبی ببینید، چه چیزی تجاری، جشن دیگری مانند هانوکا را جشن بگیرید، یا حتی هیچ چیز، مطمئناً به این 15 سنت و آداب و رسوم کریسمس در سراسر جهان علاقه مند خواهید شد.

حتما بخوانید: کدام کشورها جشن کریسمس دارند؟

شب کریسمس چیست چرا آن را جشن می گیریم؟

حتما بخوانید : خرید پک ولنتاین

کریسمس به طور سنتی یک جشن مسیحی بود که تولد عیسی مسیح را جشن می گرفت ، اما در اوایل قرن بیستم، به یک جشن خانوادگی سکولار تبدیل شد که توسط مسیحیان و غیر مسیحیان به طور یکسان برگزار می شد. تعطیلات سکولار اغلب فاقد عناصر مسیحی است و شخصیت اسطوره ای بابانوئل نقش محوری را ایفا می کند.

کریسمس توسط بسیاری از مسیحیان در 25 دسامبر در تقویم میلادی جشن گرفته می شود . برای کلیساهای ارتدکس شرقی که همچنان از تقویم جولیان برای مراسم مذهبی استفاده می کنند، این تاریخ مطابق با 7 ژانویه در تقویم گریگوری است. هدایا در شب کریسمس در اکثر کشورهای اروپایی و صبح کریسمس در آمریکای شمالی رد و بدل می شود.

حتما بخوانید : تاریخ کریسمس امسال

مسیحیان و غیر مسیحیان در برخی از محبوب‌ترین سنت‌های کریسمس شرکت می‌کنند که بسیاری از آنها منشأ مسیحیت ندارند. این آداب و رسوم شامل تزئین درختان درخت کریسمس چیست درختانی هستند که همیشه سبز یا در هند، درختان انبه یا بامبو است. جشن گرفتن (پیک نیک و آتش بازی در آب و هوای گرم محبوب هستند)؛ و تبادل هدایا در شب کریسمس یا صبح کریسمس.

برای مشاهده درخت کریسمس کلیک کنید.

پیدایش کریسمس…

قبلا از شروع حتما به عروسک بابانوئل سر بزنید.

جامعه مسیحی اولیه بین شناسایی تاریخ تولد عیسی و جشن مذهبی آن واقعه تمایز قائل بودند. مراسم واقعی روز تولد عیسی بسیار در راه بود. به ویژه، در طول دو قرن اول مسیحیت ، مخالفت شدیدی با به رسمیت شناختن میلاد شهدا یا، در این مورد، عیسی وجود داشت. 

بسیاری از پدران کلیسا نظرات طعنه آمیزی در مورد رسم بت پرستان جشن تولد ارائه کردند، در حالی که در واقع، مقدسین و شهدا باید در روزهای شهادتشان – از دیدگاه کلیسا – “تولد” واقعی آنها تجلیل شوند.

منشأ دقیق تعیین 25 دسامبر به عنوان تاریخ تولد عیسی نامشخص است. عهد جدید هیچ سرنخی در این زمینه ارائه نمی دهد. 25 دسامبر برای اولین بار توسط سکستوس ژولیوس آفریقانوس در سال 221 به عنوان تاریخ تولد عیسی مسیح شناسایی شد و بعداً به تاریخ پذیرفته شده جهانی تبدیل شد.

منشأ این جشن کجاست؟

حتما حتما وسایل هالووین هم ببنید.

یکی از توضیحات گسترده در مورد منشأ این تاریخ این است که 25 دسامبر مسیحی شدن dies solis invicti nati («روز تولد خورشید تسخیر نشده»)، یک جشن محبوب در امپراتوری روم بود .که انقلاب زمستانی را به عنوان نمادی از طلوع دوباره خورشید، دور ریختن زمستان و نوید تولد دوباره بهار و تابستان جشن می گرفتند.

در واقع، پس از آن که 25 دسامبر به طور گسترده به عنوان تاریخ تولد عیسی پذیرفته شد، نویسندگان مسیحی اغلب ارتباط بین تولد دوباره خورشید و تولد پسر را ایجاد کردند.

یکی از دشواری‌های این دیدگاه این است که نشان می‌دهد که کلیسای مسیحی تمایلی بی‌پروا به تصاحب یک جشن بت پرستانه دارد، در حالی که کلیسای اولیه بسیار قصد متمایز کردن خود را از عقاید و اعمال مشرکانه داشت.دیدگاه دوم حاکی از آن است که 25 دسامبر با استدلال پیشینی به تاریخ تولد هست.

هدیه دادن از کی شروع شد؟

در اواخر قرن هجدهم، رسم هدیه دادن به اعضای خانواده به خوبی جا افتاد. از نظر الهیات، این روز عید مسیحیان را به یاد هدیه خداوند از عیسی به بشریت می‌اندازد، حتی همانطور که آمدن حکیمان یا مجوس به بیت‌لحم نشان می‌دهد که کریسمس به نوعی با دادن هدایا مرتبط است.

عمل هدیه دادن، که به قرن پانزدهم برمی گردد، به این دیدگاه کمک کرد که کریسمس یک تعطیلات سکولار متمرکز بر خانواده و دوستان است. این یکی از دلایل مخالفت پیوریتن ها در انگلستان قدیم و جدید با جشن کریسمس و در هر دو بودانگلستان و آمریکا موفق به ممنوعیت رعایت آن شدند.

سنت جشن گرفتن کریسمس به عنوان یک تعطیلات سکولار خانوادگی با تعدادی از سرودهای انگلیسی “کریسمس” مانند “Here We Come A-Wassailing” یا “Deck the Halls” به خوبی نشان داده شده است. 

همچنین می توان آن را در تمرین ارسال کارت های کریسمس مشاهده کرد که در قرن نوزدهم در انگلستان آغاز شد. علاوه بر این، در کشورهایی مانند اتریش وآلمان ، ارتباط بین جشن مسیحی و تعطیلات خانوادگی با شناسایی مسیح کودک به عنوان هدیه دهنده به خانواده ایجاد می شود.

پایان بخش اول…

در آداب کریسمس برخی از کشورهای اروپایی، سنت نیکلاس در روز جشن خود (6 دسامبر) ظاهر می شود و هدایای متوسطی از آب نبات و سایر هدایایی برای کودکان می آورد. که درشمالآمریکا ، نقش نیکلاس مقدس مسیحی قبل از کریسمس، تحت تأثیر شعر «بازدید از سنت نیکلاس» (یا «شب قبل از کریسمس») به نقش مرکزی فزاینده ای تبدیل شد.

بابا نوئل به عنوان منبع هدایای کریسمس برای خانواده. در حالی که نام و لباس نسخه‌ای از لباس سنتی اسقف بابانوئل ریشه‌های مسیحی او را نشان می‌دهد، و نقش او در پرسش از کودکان در مورد رفتار گذشته‌شان شبیه سنت نیکلاس است، او به‌عنوان یک شخصیت سکولار دیده می‌شود.

که دراسترالیا ، جایی که مردم در کنسرت های سرود کریسمس در فضای باز شرکت می کنند و شام کریسمس خود را در ساحل می گذرانند، بابانوئل تنه شنای قرمز و همچنین ریش سفید دارد.

پایان بخش دوم…

در اکثر کشورهای اروپایی، یکی از آداب کریسمس این است که هدایایی در شب کریسمس، در 24 دسامبر، رد و بدل می‌شود که مطابق با این تصور است که عیسی نوزاد در شب 24 به دنیا آمده است. با این حال، صبح 25 دسامبر، زمان تبادل هدایا در آمریکای شمالی است.

 در اروپای قرن هفدهم و هجدهم، مبادله هدایا در ساعات اولیه روز بیست و پنجم، زمانی که خانواده از مراسم عشای کریسمس به خانه بازگشتند، انجام شد.

هنگامی که عصر روز 24 زمان مبادله هدایا شد، مراسم کریسمس در اواخر بعد از ظهر آن روز تنظیم شد. در آمریکای شمالی، مرکزیت صبح روز 25 دسامبر به عنوان زمان باز کردن هدایا، به استثنای کلیساهای کاتولیک و برخی از کلیساهای لوتری و اسقفی، منجر به پایان مجازی برگزاری مراسم کلیسا در آن روز شده است.

با توجه به اهمیت کریسمس به عنوان یکی از جشن های مهم مسیحیان، اکثر کشورهای اروپایی، تحت تأثیر مسیحیان، 26 دسامبر را به عنوان دومین تعطیلات کریسمس می شناسند.

 این عمل به یاد مفهوم مذهبی مسیحیت باستانی است که جشن کریسمس، و همچنین جشن عید پاک و پنطیکاست ، باید تمام هفته طول بکشد. با این حال، مراسم یک هفته ای به طور متوالی به روز کریسمس و یک تعطیلات اضافی در 26 دسامبر کاهش یافت.

پایان بخش سوم…

با توجه به اهمیت کریسمس به عنوان یکی از جشن های مهم مسیحیان، اکثر کشورهای اروپایی، تحت تأثیر مسیحیان، 26 دسامبر را به عنوان دومین تعطیلات کریسمس می شناسند. این عمل به یاد مفهوم مذهبی مسیحیت باستانی است که جشن کریسمس، و همچنین جشن عید پاک و پنطیکاست ، باید تمام هفته طول بکشد. با این حال، مراسم یک هفته ای به طور متوالی به روز کریسمس و یک تعطیلات اضافی در 26 دسامبر کاهش یافت.

آداب و رسوم کریسمس عجیب،اما درعین حال جذاب:

خب، بریم که باهم دیگه ۱۵ تا از عجیب غریب ترین سنت هایی که در سراسر دنیا هست را بررسی کنیم و جالب ترین آنها را برای جشن کریسمس خود انجام بدیم.

۱. کرامپوس، اتریش

کرامپوس از آداب و رسوم کریسمس، در اکثر کریسمس کشورها پدر، بابانوئل یا سَنت نیک برای کودکان هدایایی برای کریسمس می آورد، اما اتریش نیز خانه همدست شیطانی او است. گفته می شود کرامپوس نیمه بز و نیمه دیو در حالی که یک سبد حصیری حمل می کند در خیابان ها سرگردان است تا به دنبال کودکان بدرفتار باشد.

 این داستان عامیانه در سرتاسر اتریش، جنوب آلمان، مجارستان و حتی شمال ایتالیا یکی از آداب و رسوم کریسمس هست و رایج است، جایی که می‌توانید افرادی را ببینید که لباس کرامپوس در ماه دسامبر در خیابان‌ها راه می‌روند.

۲. بز یول، سوئد

قدمت بز یول سوئدی به قرن یازدهم برمی‌گردد، زمانی که گفته می‌شد همدم سنت نیکلاس است که قدرت کنترل شیطان را داشت (مانند کرامپوس). در قرن نوزدهم، بز هدیه دهنده شده بود و مردم برای توزیع آنها لباس بز می پوشیدند.

امروزه، بز یولد بیشتر یک زیور کریسمس است که از آداب و رسوم کریسمس می باشد و می‌توان آن را روی درختان یافت و با کاه در شهرهای سراسر سوئد نصب کرد. روستای گاوله به خاطر بز بخت برگشته اش معروف است که از زمان اولین بار در سال 1966 تا کنون 29 بار توسط خرابکاران سوزانده شده است.

۳. مامرهای مبدل، لتونی

آداب و رسوم کریسمس مامرها (یا بازیگران خیابانی) این است که در لتونی خود را به شکل حیوانات یا شخصیت‌های ترسناک در می‌آورند. سپس خانه به خانه می روند تا ارواح شیطانی را با موسیقی و آهنگ های سنتی از خود دور کنند.

 در آن سنت کریسمس خانواده ها به آنها غذا و نوشیدنی می دهند. انتظار می‌رود که موم‌ها مبدل بمانند و علاوه بر ماسک‌ها، صدای خود را نیز پنهان می‌کنند تا شناخته نشوند.

۴. لابفانا، ایتالیا

در حالی که کودکان ایتالیایی در هر شب کریسمس از بابا نوئل (یا بابو ناتال) ملاقات می کنند، در 5 ژانویه بابانوئل در آستانه عید عیسی مسیح، از کودکان ایتالیایی دیدن می‌کنند. طبق افسانه، بفانا جادوگری بود که در آخور به نوزاد عیسی هدیه نمی داد.

 برای توبه، او اکنون به همه بچه ها هدیه می دهد که مقداری شراب و غذا برای او باقی می گذارند. از این آداب و رسوم کریسمس شکل مشابهی در فولکلور روسی وجود دارد، جایی که Babouschka به معنای پیرزن یا مادربزرگ در روسی، قبل از کریسمس (که در اینجا در 7 ژانویه جشن گرفته می شود) برای کودکان هدایایی می آورد.

۵. مخفی کردن جاروها یکی دیگر از آداب و رسوم کریسمس، نروژ

بر اساس فولکلور نروژی و آداب و رسوم کریسمس، جادوگران و ارواح شیطانی در شب کریسمس برای انجام شیطنت بیرون می آیند.

بنابراین خانواده ها جاروهای خود را پنهان می کنند تا از دزدیده شدن آنها برای یک سواری نیمه شب جلوگیری کنند. حتی گاهی چوب های صنوبر را در شومینه می سوزانند تا از پایین آمدن آنها از دودکش جلوگیری کنند.

۶. شام کی اف سی، ژاپن

آداب و رسوم کریسمس در ژاپن چیز مهمی نیست، به جز هدیه دادن و نمایش نور. با این حال، آنها یک شام غیر معمول در شب کریسمس دارند.

به لطف یک کمپین بازاریابی جشن در دهه 1970، Kurisumasu ni wa kentakkii  (یا “کنتاکی برای کریسمس”) به یک سنت ثابت تعطیلات تبدیل شده است. خانواده‌ها از سراسر کشور برای خوردن مرغ سرخ‌شده جشن به KFC محلی خود می‌روند.

۷. جشنواره فانوس غول پیکر، فیلیپین

هر سال در شنبه قبل از شب کریسمس، شهر سن فرناندو در فیلیپین  جشنواره فانوس غول پیکر لیگیگان پارول سامپرناندو را برگزار می کند.

 چندین روستا برای ساختن زیباترین و استادانه ترین فانوس کاغذی با هم رقابت می کنند. قطر آنها تا شش متر (20 فوت) می رسد و در الگوهای پیچیده با رنگ های زنده چیده شده اند.

۸. پرتاب کفش یکی دیگر از آداب و رسوم کریسمس، جمهوری چک

پرتاب کفش در کریسمس

در روز کریسمس در جمهوری چک یکی از آداب و رسوم کریسمس، زنان مجرد نمایشی را روی شانه‌های خود به سمت درب ورودی پرتاب می‌کنند. اگر کفش با پنجه به سمت در فرود آید، سال بعد ازدواج می کند. با این حال، اگر پاشنه پا به سمت در باشد، او مجرد خواهد ماند.

۹. کاگانر، اسپانیا

در منطقه کاتالان اسپانیا، صحنه های عیسی مسیح غالباً افزوده های غیرمعمولی دارند. کاگانر را می‌توان در گوشه‌ای کوچک پیدا کرد و به طور سنتی مردی است که شلوارش را پایین انداخته و در حال اجابت مزاج گرفتار شده است.

اگرچه منشأ او در زمان گم شده است، او در قرن هجدهم ظاهر شد و اغلب می توان آن را با لباس های سنتی و کلاه یافت. اکنون، از این آداب و رسوم کریسمس حتی می‌توانید نسخه‌های Caganer از مشاهیر محبوب را پیدا کنید.

۱۰. تار عنکبوت یکی دیگر از آداب و رسوم کریسمس، اوکراین

تار عنکبوت از رسوم و سنت کریسمس

عجیب ترین سنت و آداب و رسوم کریسمس تعطیلات اوکراین شامل تار عنکبوت است. طبق یک افسانه قدیمی، یک بیوه فقیر و فرزندانش درخت کریسمس را در باغ خود پیدا کردند اما پولی برای تزئین آن نداشتند. با این حال، صبح روز بعد که از خواب بیدار شدند، تار عنکبوت پوشیده شد که در نور صبح به نقره و طلا تبدیل شد. به افتخار این اوکراینی ها تزئیناتی به شکل تار عنکبوت را روی درختان خود آویزان می کنند تا شانس بیاورند.

۱۱. یول لادز، ایسلند

در 13 روز منتهی به کریسمس، 13 Yule Lads (jólasveinarnir یا jólasveinar) از کودکان در سراسر کشور دیدن می کنند تا آب نبات یا هدایای کوچک را در کفش هایشان بگذارند. هر یک از این شخصیت‌های ترول مانند شخصیت متفاوتی دارند، اگرچه همه آنها در اصل شوخی‌هایی بودند که سیب‌زمینی‌های فاسد را نیز برای بچه‌های شیطون گذاشتند.

اسامی آنها Stekkjastaur (کلود گوسفند-کوت)، گاولی گاوک، استوفور (کلنگ)، قاشق لیکر، Pottaskefill (پات لیکر)، کاسه لیکر، درب کوبنده، Skyr-Gobbler، سوسیس-کشنده، پنجره-پنجره، درگاه، قلاب گوشت و شمع دزد.

۱۲. سونا شب کریسمس یکی دیگر از آداب و رسوم کریسمس، فنلاند

سونا در شب از آداب کریسمس

سونا یک روش زندگی در فنلاند است، بنابراین جای تعجب نیست که بخشی از آداب و رسوم کریسمس نیز باشد. بسیاری از خانه ها سوناهای مخصوص به خود را دارند و در شب کریسمس مکانی برای ارتباط با اجدادی است که مدت هاست مرده اند. پس از این جلسه، آنها به جشن می روند و ارواح اجدادشان جای آنها را می گیرند.

۱۳. توده اسکیت غلتکی، ونزوئلا

در کاراکاس، پایتخت ونزوئلا، ساکنان هر روز صبح کریسمس برای مراسم عشای ربانی و آداب و رسوم کریسمس به کلیسا می روند تا کنون بسیار عادی اما، آنها این کار را با اسکیت های غلتکی انجام می دهند. این سنت آنقدر محبوب است که خیابان های شهر به روی ترافیک بسته شده است تا مردم بتوانند با خیال راحت به کلیسا اسکیت کنند.

۱۴. Kalle Anka، سوئد

کریسمس سوئدی حول یک برنامه تلویزیونی غیرمعمول برنامه ریزی شده است. بعد از ظهر، مردم برای تماشای دانلد داک دور هم جمع می شوند. 

این به دهه 1960 برمی گردد، زمانی که تلویزیون ها جدید بودند و تنها دو کانال پخش می کردند (یکی از آنها کارتون های دیزنی را پخش می کرد).

 یکی از محبوب ترین ها، ویژه کریسمس سال 1958 ، به نام Kalle Anka och hans vänner önskar God Jul  یا “دونالد داک و دوستانش کریسمس مبارک را برای شما آرزو می کنند” است.

۱۵. ترشی کریسمس یکی دیگر از آداب و رسوم کریسمس، آلمان

رسم ترشی کریسمس در آلمان

درخت‌های کریسمس را می‌توان در سرتاسر جهان یافت، اما در آلمان، خانواده‌ها زیورآلات غیرعادی دارند. آنها یک زیور ترشی را در جایی از شاخه های درخت پنهان می کنند و اولین کودکی که آن را پیدا می کند یک هدیه ویژه دریافت می کند.

چکیده ای از مقاله آداب و رسوم کریسمس…

آداب و رسوم کریسمس: در این مقاله بسیار جذاب ۱۵ تا از عجیب غریب ترین رسوم و سنت های کریسمس در دنیا رو به شما معرفی کردیم تا لذت ببرید و شاید هم از آنها برای جشن کریسمس استفاده کردید.

این مقاله ترجمه شده مقاله آداب و رسوم عجیب کریسمس به زبان انگلیسی می باشد.