تاریخ کریسمس امسال
تاریخ کریسمس امسال + ( سال 2023 )

تاریخ کریسمس امسال ، یکی از پر تکرار ترین و مهم ترین سوالاتی هست که هموطنان مسیحی یا خیلی از مردم که علاقه به شادی و جشن دارند از ما میپرسند در این مقاله قصد داریم در ابتدا به تاریخ دقیق کریسمس در سال 1401 یا 2023 میلادی بپردازیم و بعد از آن دانستنی های جالبی از کریسمس بگوییم که ممکن است برای همتون جالب باشد .

پس حتما تا انتهای این مقاله تاریخ کریسمس امسال ، با ما همراه باشید و نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید .

تاریخ کریسمس

حتما بخوانید : ولنتاین چه روزی است

تاریخ دقیق کریسمس امسال در سال 1401 شمسی:

 تاریخ کریسمس امسال ، روز یکشنبه 4 دی 1401

تاریخ کریسمس امسال در سال 1444 قمری:

روز یکشنبه 1 جمادی الثانی 1444

تاریخ دقیق کریسمس در سال 2022:

روز یکشنبه 25 دسامبر 2022

دانستنی های جالب درباره جشن کریسمس

حتما بخوانید : خرید پک ولنتاین

از اوایل قرن بیستم تا به امروز، جشن کریسمس برای مسیحیان و غیرمسیحیان به عنوان یک تعطیلات خانوادگی به حساب می آید که شادی بخش است. یکی از جذاب ترین قسمت ها و آیین های جشن کریسمس، بابانوئل و درخت کریسمس ، است که نشانه های اصلی نزدیک شدن به این زمان جذاب در شهرها است.

مردم علاوه بر آنکه در سطح شهر به تزئین درخت کریسمس می پردازند، در خانه ها هم این نماد را قرار می دهند و با دادن هدایایی به یکدیگر، کریسمس را جشن می گیرند. در زمینه پیدایش روز تاریخ کریسمس امسال 25 دسامبر برای تعیین تاریخ شروع سال نو میلادی و جشن کریسمس، پیشینه تاریخی دقیقی وجود ندارد اما هنوز هم به عنوان تاریخ تولد عیسی مسیح و جشن کریسمس شناخته می شود. در ادامه نکات جذاب و متفاوتی از این جشن بیان می کنیم.

کریسمس امسال

جایگاه بابانوئل در جشن کریسمس

پاپانوئل، بابانوئل یا سَنتا کلاوس یکی از شخصیت های خیالی و بسیار معروف است که به عنوان یکی از نمادهای سال نو میلادی شناخته می شود. بابانوئل در کشورهای مختلف پیشینه و افسانه های متفاوتی دارد. برای مثال در انگلستان پدر کریسمسی در شب سال نو به همه خانه ها سر می زند و در جوراب بچه ها خوراکی می گذارد.

در آمریکا مردم بر این باورند که بابانوئل سوار بر سورتمه ای است که با چند گوزن که معروف ترین آنها رودولف نام دارد، به تمام نقاط کشور سفر می کند. سپس از طریق دودکش وارد خانه ها می شود و آبنبات، خوراکی یا هدیه های کوچکی را در جوراب های افراد می گذارد. در هر صورت بابانوئل با آن لباس قرمز جذابش و ریش های سفیدی که دارد در ذهن تمامی مردم به عنوان یک نماد جذاب و دوست داشتنی از کریسمس پذیرفته شده است.

همه چیز درباره درخت کریسمس

این درخت که به صورت طبیعی و مصنوعی نگهداری می شود، به عنوان یکی از نمادهای مسیحیت شناخته می‎شود. به طور کلی این درخت همیشه سبز است و از همین رو نشانه یک زندگی جاودانه می باشد که از زمان مصریان باستان و چینیان تا به امروز جایگاه باارزش خود را حفظ کرده است.

از دید مسیحیان این درخت سمبولی از روح زنده مسیح است و به معنای زندگی همیشگی با خداوند می باشد. تزئین این درخت ها همزمان با دوران حکومت ملکه ویکتوریا رواج یافته و مردم آنها را با جواهرات، شمع، کلوچه، نورهای تزئینی و غیره زیباتر می کنند.

در میان ایرانیان نیز آراستن درخت های کاج و سرو برای کریسمس پیشینه طولانی دارد و گفته می شود که این موضوع از زمان ایرانیان باستان به ارث رسیده است. این درخت ها که میان مردم ایران به عنوان نماد مقاومت در تاریکی و سرما شناخته می شوند، در شب یلدا نیز مورد توجه قرار می گرفتند و حتی مردم زیر درخت می ایستادند و عهد می کردند که همانند این درخت همیشه سبز، پایدار و مقاوم باشند تا سال بعد که درخت جدیدی بکارند.

تاریخ جشن کریسمس امسال

با توجه به آنچه گقته شد احتمالا شما هم دوست دارید که یک درخت کریسمس یا درخت باستانی ایرانیان ( سرو یا کاج ) را برای تزئین مراسمات خود بخرید. فروشگاه ایزی خرید انواع محصولات کریسمسی را تدارک دیده که می توانید آنها را به راحتی انتخاب کرده و به صورت آنلاین خرید کنید.

نمادهای مختلف جشن کریسمس

علاوه بر بابانوئل و درخت کریسمس، نمادهای مختلف دیگری نیز وجود دارد که برای مسیحیان در جشن کریسمس بسیار مهم می باشد. در ادامه به معرفی چند مورد از این سمبل ها می پردازیم.

هالی Holly:

این گیاه که به معنای خار مسیح است، یک نماد قدیمی از کریسمس به حساب می آید. این گیاه دارای برگ های خارداری است که نشانه ای از خارهایی می باشد که عیسی مسیح را پوشانده بود. توت های قرمز رنگ آن نیز پیروان عیسی را به یاد خون هایی می اندازد که در زمان مصلوب شدنش ریخته شد. این نماد در عین غم انگیز بودن، در جشن کریسمس جایگاه مهمی دارد تاریخ کریسمس امسال .

شمع Candle:

از شمع ها برای تزئین درخت کریسمس و همچنین منازل استفاده می شود. این نماد به نشانه نور جاودان عیسی مسیح است. مسیحیان اعتقاد دارند که عیسی همچون نوری در تاریکی هاست که باید آن را دنبال کرد تا از تاریکی و گمراهی نجات یافت.

آب نبات عصایی Candy Canes :

تاریخچه این آبنبات ها به مدل های مختلفی بیان شده است. اما به طور کلی بسیاری بر این باورند که شکل J این آبنبات های نعنایی اشاره دارد به ابتدای Jesus که نام عیسی مسیح است. برخی دیگر می گویند که این شکل نشان دهنده عصای چوپان هاست چراکه مسیح همچون چوپانی می باشد که در هدایت گله هایش ( پیروانش ) بهترین منجی به حساب می آید. در عین حال تزئین روی این آبنبات ها که به شکل خط های قرمز و سفید است، به معنای رنگ قرمز خون عیسی و سفیدی آن نشان دهنده پاکی و بی گناهی این پیامبر است.

تاپر ستاره Star Tree-Toppers :

این نماد معروف نشان دهنده ستاره ای است که پس از تولد عیسی مسیح در آسمان ظاهر می شود و در کتاب مقدس نیز به آن اشاره شده است. همچنین این ستاره می تواند امید و نور را نیز به مخاطب القا کند که همواره مسیح را همچون ستاره ای درخشان در نظر بگیرد و مسیر خود را بر مبنای اصول او پیش ببرد.

تاریخ کریسمس 1402

زنگوله های درخت کریسمس :

این زنگ ها برای تزئین درخت کریسمس در تاریخ کریسمس امسال ، استفاده می شوند که سمبلی از هوشیاری مردم برای هدایت پذیری

هستند. در افسانه های مسیحیان، زنگ های مخصوصی به صدا در می آمده اند که گوسفندهای گمشده مسیر خود را بیابند.

10 فکت جذاب درباره جشن کریسمس

  1. در سال 1819 فردی به اسم واشنگتن ایروینگ ( نویسنده ای که رویای سوارکار بی سر را دید )، تصویر بابانوئل در حال پرواز با سورتمه را خلق کرد.
  2. فروشگاه بزرگ مونتگومری وارد (Montgomery Ward) به عنوان یک ترفند تبلیغاتی، گوزن شمالی رودولف را خلق کرد تا مردم را تشویق کند که کتاب های رنگ آمیزی کریسمس این فروشگاه را برای کودکان خود خریداری کنند!
  3. یکی از روش های بازیافت درخت های کریسمس بی استفاده، دادن آنها به باغ وحش هاست تا خوراک حیوانات شوند.
  4. آتش بس معروف کریسمس مربوط به سال 1914 و در طول جنگ جهانی اول است که بین بریتانیایی ها و آلمانی ها رخ داد. آنها با هم فوتبال بازی کردند، هدایایی را در یک سرزمین بی طرف رد و بدل کردند و حتی سنگرهایشان را تزئین کردند.
  5. تاج گل کریسمس به عنوان نماد عیسی مسیح به درخت کریسمس آویزان می شد. این تاج گل که گرد است، هیچ آغاز و پایانی ندارد و نشان دهنده جاودانگی و زندگی ابدی است.
  6. در تزئین درخت کریسمس بیشتر از 3 رنگ قرمز و سبز و طلایی استفاده می شود. رنگ قرمز نشان دهنده خون مسیح، سبز نمادی از زندگی و طلایی هم به معنای سلطنت و ثروت و همچنین نشان دهنده نور و درخشندگی می باشد.
  7. در افسانه ها آمده که عنکبوت برای عیسی مسیح در نوزادی، پتویی بافته که او را گرم نگه دارد. از این رو عنکبوت و تار عنکبوت یکی از نمادها در لهستان برای تزئین درخت کریسمس است.
  8. سن نیکولاس که یکی از کشیشان مسیحی و معروف در قرن 4 میلادی است، در دیدگاه بسیاری از کشورها به نمادی از مهربانی و عطوفت درآمده و از همین رو سمبل بابانوئل از روی او به وجود آمده است. طبق افسانه ها سن نیکولاس که فردی بخشنده بوده است، برای یک مرد فقیر که سه دختر داشته اما نمی توانسته برای آنها جهیزیه تهیه کند، کیسه‌ای پر از طلا را از دودکش به خانه آن مرد انداخته است. سکه‌های طلا داخل جوراب‌هایی می افتد که کنار شومینه خشک می‌شد. درنتیجه سنت آویزان کردن جوراب در روز کریسمس، از این افسانه هلندی می آید.
  9. ایالت نوا اسکوشیا در کانادا به عنوان بزرگترین صادرکننده درخت کریسمس در جهان است.
  10. در فصل کریسمس تقریباً 28 مجموعه لگو در هر ثانیه فروخته می شود.
تاریخ کریسمس 2023

جمع بندی مقاله تاریخ کریسمس امسال ، سال 2023

کریسمس که یکی از باستانی ترین و جذاب ترین جشن های آغاز سال نو به حساب می آید، پر از افسانه ها و نمادهایی است که هرکدام نشانه خاصی از امید و شادی هستند. به همین جهت این جشن در بین ایرانیان نیز مورداستقبال قرار گرفته است.

از این رو فروشگاه ایزی خرید انواع محصولات کریسمسی را تدارک دیده تا شما بتوانید یک جشن جذاب و زیبا را در کنار خانواده خود تجربه کنید. انواع درخت کریسمس کاج و سوزنی در این فروشگاه وجود دارد که تزئینات و اندازه های متفاوتی دارند.

همچنین تزئینات کریسمسی دیگری مانند کلاه کریسمسی بابانوئل، ستاره آویز درخت کریسمس، آویز برفی درخت کریسمس و … از جمله پرفروش این محصولات ایزی خرید هستند که می توانید در تاریخ کریسمس امسال ، با قیمت های استثنایی آنها را تهیه کنید. از این رو کافیست به سایت ما سر بزنید و محصولات کریسمسی خود را به سادگی خریداری کنید.

منبع : calendardate