چگونه آباژور را تمیز کنیم
چگونه آباژور را تمیز کنیم ؟ نحوه تمیز کردن آباژور ( مرداد 1401 )

تمیز کردن آباژور ، آباژورها هم ظاهری تزئینی به اتاق می بخشند و هم تابش خشن یک لامپ برهنه را کاهش می دهند. تغییر سایه می تواند تفاوت زیادی در ظاهر یک لامپ ایجاد کند و محیط روشنایی یک اتاق را تنظیم کند. نحوه تمیز کردن آباژور از آنجایی که بسیاری از آباژورها ممکن است گران قیمت باشند، شما می خواهید تا زمانی که ممکن است آنها را تمیز نگه دارید و بهترین ظاهر را داشته باشید.

حتما بخوانید : بهترین مارک چرخ خیاطی

فقط با برخی از لوازم اولیه، تمیز کردن آباژور می توانید آباژورهای پارچه، کاغذ، پلاستیک و شیشه را به راحتی در چند مرحله تمیز کنید .

هر چند وقت یکبار آباژورها را تمیز کنیم ؟

حتما بخوانید : بهترین مارک چای ساز

نحوه تمیز کردن آباژور ، آباژورها باید هر هفته گردگیری شوند. این کار تارهای عنکبوت را از بین می برد و گرد و غبار را بیش از حد در مواد آباژور قرار نمی دهد. تجمع گرد و غبار همراه با چربی موجود در هوا، نیکوتین و سایر آلاینده‌های هوا می‌تواند منجر به نیاز به تمیز کردن عمیق‌تر آباژور شود.

مواد لازم برای تمیز کردن آباژور

 • غلتک پرزدار
 • قلم موی جدید با موهای نرم
 • با برس اثاثه یا لوازم داخلی جاروبرقی بکشید
 • سینک یا وان حمام بزرگ
 • پارچه های میکروفیبر
 • آویز دامن گیره دار
 • دستکش نخی
 • پاک کن آدامس هنری
 • گردگیر یکبار مصرف
 • شوینده ملایم
 • مایع ظرفشویی

چگونه آباژورهای پارچه ای را تمیز کنیم ؟

1 – گرد و غبار را حذف کنید

راه های مختلفی برای گردگیری آباژور پارچه ای هر هفته وجود دارد. با گذاشتن آباژور در جای خود روی لامپ، حتما بیرون و داخل سایه را گردگیری کنید. بهتر است قبل از شروع لامپ را خاموش کنید.

تمیز کردن آباژور

می توانید از گردگیر یکبار مصرف تمیز، یک پارچه میکروفیبر ، یک غلتک پرز چسبنده یا ضمیمه برس اثاثه یا لوازم داخلی روی جاروبرقی استفاده کنید. تمیز کردن آباژور ، در صورت استفاده از جاروبرقی، از لمس ملایم استفاده کنید و از مکش بیش از حد روی تزئینات تزئینی خودداری کنید. برای سایه های پلیسه دار، یک برس تمیز با موهای نرم به خوبی کار می کند تا در نقاط تنگ به گرد و غبار برسد.

2 – یک محلول تمیز کننده آماده کنید

برای از بین بردن خاک سنگین تر، آباژورهای پارچه ای را می توان شست. اگر سایه دارای برچسب مراقبت از سازنده است، آن دستورالعمل ها را دنبال کنید. اگر نه، سعی کنید سایه را با دست بشویید.

در صورت امکان، تزیینات چسبانده شده یا دوخته شده مانند تزئینات مهره ای یا منگوله هایی را که ممکن است هنگام شستن خوب نگه ندارند، بردارید.

یک سینک یا وان بزرگ را با آب ولرم حداقل به اندازه ای عمیق پر کنید که نیمی از ارتفاع آباژور را بپوشاند.

یک یا دو قاشق چای خوری از مواد شوینده ملایم مانند صابون Woolite یا Castile که می توانید برای شستن لباس زیر زنانه یا پارچه های ظریف استفاده کنید، اضافه کنید . دستان خود را در آب بچرخانید تا مواد شوینده پخش شود.

3 – آباژور را بشویید

نحوه تمیز کردن آباژور

لامپ را از برق بکشید و سایه را از پایه جدا کنید. این امر به ویژه برای لامپ هایی مانند لامپ های InPowered که منبع نور در پایه دارند مهم است. برای پاک کردن خاک سست، طبق معمول گردگیری کنید.

آباژور را توسط تکیه گاه های سیم بالایی نگه دارید، سایه را داخل محلول صابونی قرار دهید. اجازه دهید سایه حدود 10 دقیقه خیس بخورد. در صورت نیاز سایه را بچرخانید تا هر سطحی فرصت خیساندن به مدت یکسان را داشته باشد.

یک پارچه میکروفیبر را در آب صابون آغشته کنید و به آرامی آباژور را از بالا به پایین در داخل و خارج پاک کنید. اگر لکه هایی از مواد غذایی یا حشرات وجود دارد، فقط از یک قطره مواد شوینده اضافی روی پارچه استفاده کنید تا آن لکه ها را پاک کنید.

آباژور را بردارید و آب صابون را تخلیه کنید. وان را با آب تمیز و ولرم پر کنید. سایه را دوباره داخل وان پایین بیاورید و به آرامی آن را در آب بچرخانید تا باقی مانده صابون را بشویید. آب را خالی کنید و اگر هنوز کف زیادی ظاهر شد با آب تازه این کار را تکرار کنید.

4 – آباژور را خشک کنید

آب شستشو را تخلیه کرده و آباژور را به آرامی تکان دهید تا تا حد امکان آب آزاد شود. آباژور را به صورت عمودی روی یک حوله ضخیم قرار دهید تا خشک شود. یا از یک رخت آویز دامن با گیره های قابل تنظیم استفاده کنید تا سایه را از تمیز کردن آباژور بند رخت یا میله دوش آویزان کنید تا خشک شود.

5 – آباژور را دوباره وصل کنید

آباژور قبل از اتصال مجدد به پایه لامپ باید کاملاً خشک باشد.

روش تمیز کردن آباژور

نحوه تمیز کردن آباژورهای کاغذی

آباژورهای کاغذی و پوستی به راحتی توسط روغن روی دست یا باقیمانده لوسیون های دست یا محصولات پاک کننده کثیف می شوند. هنگام استفاده از سایه کاغذی، از دستکش های نخی یا لاستیکی استفاده کنید تا از ایجاد لکه جلوگیری کنید.

1 – گرد و غبار را حذف کنید

علاوه بر گردگیری معمولی، به طور مرتب آباژور کاغذی را از پایه جدا کرده و به آرامی با یک پارچه میکروفایبر خشک و تمیز از بالا به پایین پاک کنید. داخل و خارج سایه را انجام دهید. با انتقال گرد و غبار به محل تمیزی از پارچه حرکت کنید.

نحوه تمیز کردن آباژور کاغذی

2 – از بین بردن لکه ها

اگر لکه‌های حشره یا لکه‌های دیگری وجود دارد، از پاک‌کن آدامس هنری برای پاک کردن آن‌ها استفاده کنید. همیشه از یک لمس سبک استفاده کنید و برای جلوگیری از فرورفتگی آباژور را با دست دیگر خود نگه دارید.

نحوه تمیز کردن آباژورهای پلاستیکی و شیشه ای

1 – آباژور را بردارید

لامپ را از برق بکشید و سایه پلاستیکی یا شیشه ای را بردارید. همیشه قبل از ادامه مراحل تمیز کردن، مطمئن شوید که سایه کاملاً خنک است. تغییر دما در هنگام شستشو می تواند باعث ترک خوردن شود.

تمیز کردن آباژور کاغذی

2 – گرد و غبار را حذف کنید

برای پاک کردن گرد و غبار شل از داخل و خارج آباژور از یک پارچه میکروفایبر خشک استفاده کنید.

3 – آباژور را با دست بشویید

یک سینک بزرگ را با آب ولرم پر کنید و چند قطره مایع ظرفشویی به آن اضافه کنید. داخل و خارج آباژور را به آرامی با دستمال یا اسفنج میکروفیبر بشویید. برای جلوگیری از خراشیدگی یا آسیب به طرح چاپ شده، از پاک کننده های ساینده روی سایه استفاده نکنید.

هرگز آباژور را در ماشین ظرفشویی قرار ندهید. گرمای بیش از حد و سختی مواد شوینده ماشین ظرفشویی می تواند به آباژور آسیب برساند.

منبع خارجی : thespruce.com/

برای بسیاری از صاحبان خانه، آباژورها یکی از چندین اقلام خانگی هستند که به راحتی در طول  تمیز کردن معمول فراموش می شوند  و تنها زمانی مورد توجه قرار می گیرند که به طور خاص کثیف به نظر می رسند. خوشبختانه تمیز کردن آباژورها آسان است. ما به شما نشان خواهیم داد که چگونه آباژورها را از همه مواد تمیز کنید.

چگونه یک آباژور گرد و غباری را تمیز کنیم ؟

تمیز کردن آباژور ، آباژورهای پارچه ای آهنربایی برای گرد و غبار و موهای حیوانات خانگی هستند. شما نمی توانید آنها را فقط در ماشین لباسشویی بیندازید، پس چه کار می کنید؟ ما متوجه شدیم که یک غلتک پرز واقعاً خوب کار می کند. به سادگی یک غلتک پرزدار را بالا و پایین لامپ خود بکشید تا تمیز به نظر برسد. از آنجایی که غلتک پرزدار شما با گرد و غبار پوشانده می شود، فقط ورق کثیف را بردارید و به تمیز کردن با یک صفحه جدید ادامه دهید.

اما مراقب باشید، زیرا آباژورها شکننده هستند و به مرور زمان می توانند شکننده شوند. آباژور پاره از آباژور کثیف بدتر است.

چگونه آباژورهای پارچه ای زرد یا لکه دار را تمیز کنیم ؟

اگر آباژور پارچه‌ای لکه‌دار یا زرد شده دارید، آن را حمام کنید تا شکوه سابق خود را به آن برگردانید. تمیز کردن آباژور ، برای تمیز کردن آباژور پارچه‌ای لکه‌دار، سینک عمیق یا وان حمام را با آب گرم و 1 قاشق چای‌خوری صابون ظرفشویی یا مواد شوینده لباس‌شویی پر کنید. برای سفید کردن بیشتر آباژور، شوینده‌ای را انتخاب کنید که حاوی سفید کننده اکسیژن باشد.

سپس آباژور پارچه ای را در آب قرار دهید و بگذارید چند دقیقه خیس بخورد. یک اسفنج را در آب گرم و صابون فرو کنید و آباژور را از بالا به پایین پاک کنید. اگر مناطق خاصی کثیف هستند، آنها را با یک مسواک نرم و صابون اضافی بشویید.

آب صابون را از سینک خالی کنید و دوباره آن را با آب تمیز و گرم پر کنید. آباژور را چند بار داخل و خارج آب کنید تا صابون پاک شود. در نهایت سایه را با حوله خشک کنید و بیرون یا جلوی پنکه قرار دهید تا خشک شود.

آیا می توانید آباژورها را در ماشین ظرفشویی بشویید؟

بله، اما فقط آنهایی که از شیشه ساخته شده اند. توصیه می کنیم آباژورهای شیشه ای را در قفسه بالایی ماشین ظرفشویی قرار دهید و به جای مواد شوینده ماشین ظرفشویی از سرکه استفاده کنید. آباژورهای پارچه ای، کاغذی، پلاستیکی یا پوستی را نباید در ماشین ظرفشویی تمیز کرد.

نتیجه گیری نهایی چگونه آباژور را تمیز کنیم

تمیز کردن آباژور ، اگر آباژور پارچه‌ای لکه‌دار یا زرد شده دارید، آن را حمام کنید تا شکوه سابق خود را به آن برگردانید. برای تمیز کردن آباژور پارچه‌ای لکه‌دار، سینک عمیق یا وان حمام را با آب گرم و 1 قاشق چای‌خوری صابون ظرفشویی یا مواد شوینده لباس‌شویی پر کنید. برای سفید کردن بیشتر آباژور، شوینده‌ای را انتخاب کنید که حاوی سفید کننده اکسیژن باشد.

سپس آباژور پارچه ای را در آب قرار دهید و بگذارید چند دقیقه خیس بخورد. یک اسفنج را در آب گرم و صابون فرو کنید و آباژور را از بالا به پایین پاک کنید. اگر مناطق خاصی کثیف هستند، نحوه تمیز کردن آباژور ، آنها را با یک مسواک نرم و صابون اضافی بشویید.