مراحل تصفیه آب چیست
7 مراحل تصفیه آب چیست ؟ ❤️ مرحله به مرحله تصفیه آب در ( تیر 1401 ) را بدانید

مراحل تصفیه آب چیست ، دسترسی به آب آشامیدنی تمیز برای سلامتی شما بسیار مهم است. به همین دلیل است که شهرداری ها برای تصفیه آب و از بین بردن هر گونه آلودگی که می تواند منجر به بیماری شود اقدامات لازم را انجام می دهند.

پاتوژن هایی مانند کریپتوسپوریدیوم، مراحل تصفیه آب چیست ، هپاتیت A و Giardia intestinalis می توانند وارد آب شوند. و اگر این میکروارگانیسم ها را بنوشید، طبق گفته مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC) می توانند باعث بیماری شوند. در اینجا فرآیندهای درگیر در تصفیه آب آورده شده است تا به شما کمک کند مایع تمیز و ایمن را ارائه دهید.

مراحل تصفیه آب چیست

حتما بخوانید : دکوراتیو چیست

مراحل تصفیه آب چیست ، آموزش مرحله به مرحله

سیستم های آب آشامیدنی عمومی از روش های مختلف تصفیه آب برای تامین آب آشامیدنی سالم برای جوامع خود استفاده می کنند. سیستم های آب عمومی اغلب از یک سری مراحل تصفیه آب استفاده می کنند که شامل انعقاد، لخته سازی، ته نشینی، فیلتراسیون و گندزدایی می شود.

آب ممکن است در جوامع مختلف بسته به کیفیت که وارد تصفیه خانه می شود به طور متفاوتی تصفیه شود. آبی که وارد تصفیه خانه می شود اغلب است . آب‌های سطحی معمولاً به تصفیه و فیلتراسیون بیشتری نسبت به آب‌های زیرزمینی نیاز دارند، زیرا دریاچه‌ها، رودخانه‌ها و نهرها نسبت به آب‌های زیرزمینی حاوی رسوب (شن، خاک رس، سیلت و سایر ذرات خاک)، میکروب‌ها، مواد شیمیایی و سموم بیشتری هستند.

What are the stages of water purification?

برخی منابع آب ممکن است حاوی رادیونوکلئیدها (ذرات رادیواکتیو کوچک)، مراحل تصفیه آب چیست ، مواد شیمیایی خاص (مانند نیترات ها ) یا سموم (مانند آنهایی که توسط سیانوباکتری ها ساخته می شوند ) باشند. روش های تخصصی کنترل یا حذف این آلاینده ها نیز می تواند بخشی از تصفیه آب باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر، به سایت آب های زیرزمینی و آب آشامیدنی EPA مراجعه کنیدنماد خارجی.

1. غربالگری

طبق گفته آژانس حفاظت از محیط زیست ایالات متحده (EPA) ، اولین مرحله تصفیه آب غربالگری است، زمانی که آب دریاچه ها، رودخانه ها یا زمین از یک صفحه عبور می کند تا زباله ها را هنگام ورود به یک مرکز تصفیه فیلتر کند .

آب اغلب از چند صفحه نمایش عبور می کند قبل از اینکه از طریق بقیه سیستم فیلتراسیون در تصفیه خانه آب ادامه یابد. اول، ممکن است از طریق یک صفحه درشت جریان یابد، که زباله های بزرگ مانند گیاهان، زباله ها و سایر موارد جامد را بر اساس EPA فیلتر می کند. پس از آن، آب ممکن است از یک صفحه ریز عبور کند، که اجسام جامد کوچکتر را مانند تکه های رسوب از آب خارج می کند.

2. انعقاد و لخته سازی

مرحله بعدی در فرآیند تصفیه آب، انعقاد و لخته سازی است.

در طول این مرحله از فرآیند تصفیه آب آشامیدنی، کارگران کارخانه مواد شیمیایی با بار مثبت را به آب اضافه می‌کنند که باعث می‌شود ذرات با بار منفی – مانند خاک و شن – به یکدیگر متصل شوند و به ذرات بزرگ‌تری به نام لخته در CDC تبدیل شوند.

3. رسوب گذاری

مراحل تصفیه آب

طبق CDC، در مرحله سوم تصفیه آب، لخته به اندازه ای بزرگ و سنگین می شود که به ته مخزن آب فرو می رود. این یک گام مهم در تصفیه آب برای تامین آب یک شهر است زیرا به پاکسازی بیشتر زباله های ناخواسته کمک می کند.

4. فیلتراسیون

به گفته CDC، مراحل تصفیه آب چیست هنگامی که لخته در کف مخزن ته نشین می شود، آب بالای آن از فیلترهای اضافی ساخته شده از مواد مختلف مانند ماسه، شن و زغال چوب عبور می کند تا ذرات کوچکتر مانند گرد و غبار و مواد شیمیایی را حذف کند.

فیلتراسیون همچنین برای تصفیه و تصفیه آب بسیار مهم است زیرا به حذف پاتوژن های بالقوه مضر – مانند انگل ها، باکتری ها و ویروس ها – از منبع آب، طبق CDC کمک می کند.

5. ضد عفونی کردن

طبق CDC، پس از اتمام فیلتراسیون، مواد ضدعفونی کننده مانند کلر به منبع آب اضافه می شود تا میکروارگانیسم ها یا باکتری های باقی مانده را از بین ببرد و به تمیز نگه داشتن آب تا زمان توزیع کمک کند.

پس از ضد عفونی شدن، آب تصفیه شده در یک مخزن یا مخزن بسته قرار می گیرد تا زمانی که از طریق لوله ها به خانه ها و مشاغل جریان یابد.

6. خوردگی و کنترل مقیاس

لوله‌ها ممکن است حاوی سرب و مس باشند و اگر خراب شوند، می‌تواند منجر به قرار گرفتن در معرض فلزات بالقوه خطرناک شود، طبق انجمن کار آب آمریکا . کنترل خوردگی و رسوب یک مرحله مهم در فرآیند تصفیه آب است که به جلوگیری از این خرابی کمک می کند.

در طی این مرحله، تصفیه خانه ها PH آب را طوری تنظیم می کنند که نه خورده شود و نه رسوب زیادی در لوله ها رسوب کند، که به لوله کشی کمک می کند تا بهترین عملکرد را داشته باشد و از آسیب و مسمومیت با سرب و مس جلوگیری می کند.

علائم مسمومیت با فلزات

تصفیه مناسب آب به جلوگیری از مسمومیت با سرب و مس کمک می کند. اما طبق کلینیک مایو و کتابخانه ملی پزشکی ایالات متحده ، نوشیدن آب آلوده می تواند علائمی مانند:

فشار خون بالا
درد مفاصل و عضلات
سردرد
درد شکم
استفراغ
اسهال

7. کنترل طعم و بو

یکی از مشکلات موجود در تصفیه آب این است که طعم و بوهای نامطبوع مانند جلبک ها در آب باقی می ماند. اینها معمولاً هیچ خطری برای سلامتی ندارند، اما بیشتر مردم ترجیح می دهند بدون آنها انجام دهند.

به همین دلیل است که طبق گفته انجمن کیفیت آب ، کارخانه‌های تصفیه آب اغلب طعم و بو را از طریق روش‌های شیمیایی، تقطیر یا فیلتراسیون حذف می‌کنند.

به گفته CDC ، مراحل تصفیه آب چیست در این مرحله، امکانات درمانی همچنین می‌توانند فلوراید را به آب اضافه کنند، که به طور ایمن و موثر از پوسیدگی دندان در سراسر جامعه جلوگیری می‌کند.

آیا آب تصفیه شده برای نوشیدن بی خطر است؟

تصفیه آب چیست

داشتن آب آشامیدنی سالم و تمیز بخش مهمی از سلامت کلی شما است. و هنگامی که نوبت به انتخاب نوع مناسب می رسد، ممکن است تعجب کنید که چگونه آب تصفیه شده با سایر اشکال مایع مانند آب لوله کشی یا مقطر ترکیب می شود.

در اینجا چیزهایی که باید در مورد آب تصفیه شده بدانید، از جمله اینکه چه چیزی است، ایمن بودن آن و مزایا و معایب فیلتراسیون آب آورده شده است.

نوشیدن آب تصفیه شده از فیلترهای تایید شده توسط EPA یا آب بطری شده بی خطر است.

آب تصفیه شده چیست؟

بر اساس تحقیقات ژانویه 2015 در علم و کاربردهای نانوتکنولوژی .

به عبارت دیگر، آب تصفیه شده معمولاً آب لوله کشی است که تحت فیلتراسیون اضافی قرار می گیرد. منابع معمول آب تصفیه شده انواع خاصی از آب بطری یا آب لوله کشی است که از فیلتر خانه عبور می کند.

با توجه به آژانس حفاظت از محیط زیست ایالات متحده (EPA)، روش های تصفیه آب عبارتند از:

  • فیلترهای کربنی که می توانند کلر، سرب و جیوه را حذف کنند و معمولاً در فیلترهای پارچ یافت می شوند.
  • فیلترهای اسمز معکوس، که بیشترین آلودگی ها را حذف می کنند و معمولاً واحدهایی هستند که زیر سینک خود نصب می کنید.
  • فیلترهای تبادل یونی یا نرم کننده های آب که مواد معدنی سخت اضافی را از آب شما حذف می کنند.

با این حال، توجه به این نکته مهم است که آب لوله کشی در ایالات متحده به دلیل پردازش کامل در تصفیه خانه ها معمولاً برای نوشیدن بی خطر است، بنابراین طبق (CDC) همیشه فیلتر اضافی لازم نیست.

تطهیر در مقابل. آب مقطر

به گفته دانشگاه نبراسکا-لینکلن ، آب مقطر نوع خاصی از آب تصفیه شده است که برای حذف آلاینده ها جوشانده شده است 
.
به گفته دانشگاه جورجیا ، می‌توانید آب 
مقطر بنوشید ، اما عیب اصلی آب جوش این است که می‌تواند مواد مفید – مانند مواد معدنی مانند کلسیم یا منیزیم – را علاوه بر میکروارگانیسم‌های مضر حذف کند 
.

آیا نوشیدن آب تصفیه شده مجاز است؟

اکنون می دانید آب تصفیه شده چیست. اما آیا آب تصفیه شده برای شما خوب است؟

بله، تا زمانی که فیلتر یا آب بطری تصفیه شده ای که انتخاب می کنید مطابق با استانداردهای EPA باشد (به دنبال گواهینامه ANSI/NSF بر روی برچسب، که نشان می دهد محصول مطابق با نیازهای آب آشامیدنی یا فراتر از آن است، بر اساس EPA باشد).

به گفته EPA، مراحل تصفیه آب چیست آب تصفیه شده برای نوشیدن بی خطر است زیرا می تواند آلاینده های باقیمانده – مانند باکتری ها و فلزات – را از آب لوله کشی شما حذف کند. در عین حال، اکثر سیستم های تصفیه مقداری از مواد معدنی مفید در آب لوله کشی مانند کلسیم و منیزیم را نیز حفظ می کنند.

با این حال، دقیقاً چه تعداد آلاینده حذف شده و چه مقدار مواد خوب باقی می‌ماند به سیستم فیلتراسیون شما بستگی دارد، طبق EPA. به عنوان مثال، یک فیلتر اولیه بریتا می‌تواند کلر و آزبست را حذف کند، اما ممکن است فلزاتی مانند سرب و مس را کاملاً فیلتر نکند (اگرچه بریتا و سایر مارک‌های معروف معمولاً فیلترهای تخصصی را نیز تولید می‌کنند که فلز بیشتری را حذف می‌کنند).

اما به طور کلی، نوشیدن آب تصفیه شده برای شما بد نیست – کاملا برعکس، تا زمانی که فیلتر خود را به درستی نگهداری کنید (در ادامه در مورد آن بیشتر توضیح خواهیم داد).

اگر به دنبال تصفیه در حین حرکت هستید – مانند هنگام کمپینگ – نسخه های قابل حملی از فیلترهای آب خاص نیز وجود دارد که به شما کمک می کند 

مزایای دستگاه تصفیه آب

روش های مدرن تصفیه مزایا و معایبی دارد. در اینجا برخی از مزایای تصفیه آب شما آورده شده است.

1. می تواند در برابر ارگانیسم های مضر محافظت کند

طبق CDC، آب لوله کشی به دلیل پردازش گسترده در ایالات متحده تا حد زیادی برای نوشیدن بی خطر است. اما طبق گفته EPA، تصفیه آب لوله کشی با فیلتر اسمز معکوس، یک لایه حفاظتی اضافی در برابر میکروارگانیسم های بالقوه مضر مانند باکتری ها و ویروس ها اضافه می کند.

2. ممکن است طعم بهتری داشته باشد

اگر طعم آب لوله کشی شما مطابق با EPA نباشد، فیلترها ممکن است طعم را بهبود بخشند. این به این دلیل است که فیلترهای خانگی می توانند مواد شیمیایی مانند کلر و موادی مانند جلبک ها را حذف کنند، که هر دو ممکن است بر طعم آب شما تأثیر بگذارند.

stages of water purification?

3. می تواند فلزات سمی را حذف کند

مزیت دیگر تصفیه آب این است که ممکن است مقادیر کمی از فلزات مانند مس و سرب را حذف کند، که می تواند از لوله های فرسوده خارج شده و به منبع آب لوله کشی شما وارد شود، طبق .

تصفیه خانه‌های آب معمولاً pH آب را تنظیم می‌کنند تا از این اتفاق در وهله اول جلوگیری کنند، اما فیلترهای خانگی می‌توانند محافظت بیشتری در برابر فلزات ناخواسته ایجاد کنند.

معایب دستگاه تصفیه آب

اگر چه فیلتراسیون اضافی مزایای خود را دارد، روش های مدرن تصفیه آب نیز دارای معایبی هستند. در اینجا به برخی از کاستی های آب تصفیه شده اشاره می کنیم.

1. ممکن است همچنان حاوی آفت کش باشد

آب تصفیه شده برای شما خوب است زیرا تا حد زیادی عاری از آلودگی است. اما یکی از معایب سیستم های تصفیه آب این است که طبق دانشگاه جورجیا، ممکن است همیشه نتوانند برخی از مواد شیمیایی مانند آفت کش ها را فیلتر کنند.

2. ممکن است پرهزینه باشد

آب تصفیه شده برای نوشیدن خوب است – اما اغلب هزینه دارد. خرید فیلتر پارچ یا آب بطری معمولاً گرانتر از نوشیدن آب لوله کشی است. طبق گفته EPA، پرداخت هزینه برای نصب برخی سیستم های تصفیه می تواند صدها دلار برای شما هزینه داشته باشد.

3. نیاز به تعمیر و نگهداری دارد

یکی دیگر از معایب فیلتر آب این است که معمولاً به تعمیر و نگهداری نیاز دارد. به گفته EPA مهم است که فیلتر را در پارچ یا دستگاه تصفیه نصب شده خود تعویض کنید، در غیر این صورت ممکن است مسدود شود و به درستی کار نکند.

4. می تواند فلوراید را فیلتر کند

یک جوان اسپانیایی تبار به زن در بدو تولد به او می‌گفت که چرا آب تصفیه شده به دلیل مضرات میکروارگانیسم‌ها برای شما مضر است.

استفاده از یک فیلتر برای تصفیه آب لوله کشی می تواند هر گونه آلودگی ماندگار مانند باکتری را از بین ببرد.

داشتن آب آشامیدنی سالم و تمیز بخش مهمی از سلامت کلی شما است. و هنگامی که نوبت به انتخاب نوع مناسب می رسد، مراحل تصفیه آب چیست ممکن است تعجب کنید که چگونه آب تصفیه شده با سایر اشکال مایع مانند آب لوله کشی یا مقطر ترکیب می شود.

در اینجا چیزهایی که باید در مورد آب تصفیه شده بدانید، از جمله اینکه چه چیزی است، ایمن بودن آن و مزایا و معایب فیلتراسیون آب آورده شده است.

نوشیدن آب تصفیه شده از فیلترهای تایید شده توسط EPA یا آب بطری شده بی خطر است.

چرا به فیلتر آب نیاز داریم؟

steps-of-water-purification-process

مراحل تصفیه آب چیست آب می تواند حاوی کثیفی، مواد معدنی، مواد شیمیایی و سایر ناخالصی ها باشد که باعث ایجاد بوی بد و طعم بد می شود. برخی از این آلاینده‌ها می‌توانند سلامتی شما را به خطر بیندازند، به خصوص زمانی که شامل ارگانیسم‌های میکروسکوپی و باکتری‌هایی باشند که می‌توانند باعث بیماری‌های جدی شوند.

فیلتر کردن آب می تواند به تصفیه آب کمک کند، این ناخالصی ها را از بین ببرد و آن را برای نوشیدن بی خطر کند، در حالی که اغلب طعم آن را بهبود می بخشد.

رسوب زدایی

از فیلترهای مکانیکی برای حذف برگ ها و دیگر زباله ها از آب به همراه خاک، سیلت و ذرات خاک رس موجود در آب استفاده می شود. 

فیلترهای مکانیکی ممکن است از صفحات فلزی، پارچه، سرامیک یا کاغذ ساخته شوند. این ناخالصی‌ها که رسوب نامیده می‌شوند، می‌توانند طعم ناخوشایندی ایجاد کنند، اما معمولاً خطری برای سلامتی ندارند. اکثر واحدهای تصفیه آب خانگی از فیلترهای کاغذی قابل تعویض استفاده می کنند که رسوبات ریز را از بین می برد.

کاهش مواد معدنی

آهن و سایر مواد معدنی مانند کلسیم و منگنز برای سلامتی انسان خطرناک نیستند، اما می توانند طعم فلزی یا فقط ناخوشایند آب آشامیدنی را ایجاد کنند. 

آهن یا منگنز زمانی که آب شستشو حاوی این عناصر است باعث ایجاد لکه روی لباس می شود و حتی می تواند چینی و سایر ظروف شسته شده در آب غنی از مواد معدنی را تغییر رنگ دهد. این مواد معدنی می توانند در لوله های آب جمع شوند و به تدریج آنها را مسدود کرده و فشار آب را کاهش دهند و احتمالاً مشکلات لوله کشی را ایجاد کنند.

حذف پاتوژن

فیلتر کردن آب برای دور نگه داشتن باکتری ها و انگل های مضر از آب آشامیدنی ضروری است. ژیاردیازیس نوعی بیماری است که باعث اسهال می شود و می تواند تا شش هفته ادامه یابد. انگل میکروسکوپی که باعث این بیماری می شود ژیاردیا اینتنستینالیس است، ارگانیسمی که می تواند ماه ها در محیط زنده بماند. 

می تواند از آبی که با مدفوع حیوان یا انسان آلوده شده است بلعیده شود. انگل دیگری که می تواند علائم مشابهی ایجاد کند کریپتوسپوریدیوم است. کریپتوسپوریدیوم در برابر کلر مقاوم است و باید با فیلترهای مکانیکی فیلتر شود. 

این پاتوژن ها به طور موثر با عبور آب از فیلترهایی که به عنوان فیلترهای میکرو، اولترا و نانو فهرست شده اند حذف می شوند.

کاهش کلر

اکثر شرکت‌های آب شهری از کلر برای تصفیه آب آشامیدنی استفاده می‌کنند، زیرا این کلر ارزان، استفاده آسان و بسیار موثر در کشتن بسیاری از باکتری‌های موجود در آب است. مراحل تصفیه آب چیست همچنین می تواند برخی از ویروس ها را از بین ببرد. 

در حالی که کلر یک ضد عفونی کننده خوب است، می تواند بوی و طعم آب آشامیدنی را نامطبوع کند و همچنین می تواند با برخی فلزات واکنش داده و ترکیبات خطرناکی ایجاد کند. فیلتر کربن فعال بو و طعم کلر را از آب حذف می کند.

water purification

حذف سرب خطرناک

سرب هنگام بلعیدن سمی است و حذف آن از آب آشامیدنی ضروری است. سرب معمولاً زمانی وارد آب آشامیدنی می‌شود که از لوله‌های لوله‌کشی قدیمی یا لحیم کاری که برای اتصال آنها به یکدیگر استفاده می‌شود، وارد منبع آب می‌شود. 

می توان آن را از طریق فیلترهای اسمز معکوس، تقطیر و فیلترهای کربنی که به طور خاص برای حذف فلز طراحی شده اند از آب خارج کرد. اگر به آب چاه متکی هستید، آژانس های بهداشتی توصیه می کنند که حداقل سالی یک بار چاه خود را از نظر سرب و سایر آلاینده ها آزمایش کنید.

حذف آفت کش ها و مواد شیمیایی

قبل از دهه 1940، رایج‌ترین آفت‌کش‌ها حاوی فلزات سنگینی بودند که به آسانی در آب حل نمی‌شدند، اما امروزه بقایای آفت‌کش‌ها در آب آشامیدنی ممکن است در حال افزایش باشد، زیرا آفت‌کش‌های آلی مدرن در آب حل می‌شوند و می‌توانند به راحتی وارد منبع آب شوند. 

فیلترهای کربن فعال می توانند آفت کش ها و ترکیبات آلی فرار را از آب آشامیدنی حذف کنند.

نتیجه گیری مراحل تصفیه آب چیست

مراحل تصفیه آب چیست ، آب تصفیه شده در نهایت با استفاده از مواد ضدعفونی کننده تصفیه می شود. به عنوان مثال. کلرزنی ضد عفونی کننده میکروارگانیسم های بیماری زا و سایر میکروارگانیسم های موجود در آب را از بین می برد.پس از گندزدایی، آب برای توزیع خانگی بعدی به مخزن سربار پمپ می شود.