چرا من انقدر بدختم آخه + راه های حل مشکل و احساس خشبختی کردن

چرا من بدبختم

چرا من بدبختم ، این طرز فکری هست و سوالی هست که خیلی از مردم بهش فکر میکنند و همیشه فک میکنند که ادم بدبخت و بد شانسی هستند و نمیتونن ادم موفقی بشن . در این مطلب قصد داریم به شما در این مورد توضیح بدهیم و کامل راهنماییتون کنیم تا بتونید این طرز فکر اشتباه رو کامل کنار بزارید .

چرا من بدشانسم همان طور که دیدید وقتی شما هم داخل گوگل اومدید این کلمه چرا من بدبختم رو سرچ کنید وقتی فقط چرا من رو سرچ کردید دیدید که جزو پیشنهاد های گوگل هم این کلمه اومد و این به این معنی هست که این طرز فکری که دارید که چرا انقد بد شانس هستید فقط مشکل شما نیست و خیلی ها این حس رو دارند و در گوگل مثل شما به دنبال راه هایی برای حل این مشکل هستند .

نظر پرفسور ریچارد وایز من درباره بدبختی

چرا من بدبختم در همین ابتدا این رو بدانید که طرز فکر ادم ها و برداشت انها از این موضوع هایی مثل بدبختی و خوشبختی ، شادی و افسردگی و شانسی و بدشانسیکاملا با یکدیگر متفاوت هست . مثلا پروفسور ریچارد وایزمن استاد روانشناسی دانشگاه هرتفورشایر درباره بدشانسی گفته که :

می‌خواستم بدانم چرا بخت و اقبال همیشه در خانه بعضی‌ها را می‌زند و آنها هم در جای درست هستند در حالی که سایرین از آن محرومند.؟! چرا من بدشانسم

یا اگر بخواهیم به زبان ساده تر صحبت کنیم معنی حرف ایشان این میشود که چرا خوش بختی دم خونه بعضی هارو میزند ولی بعضی های دیگر خشبخت نیستن .

پروفسور ریچارد وایزمن یکبار ازامیش جذابی انجام داد که در این ازمایش به افرادی که از قبل خودشان را خشبخت و بدبخت معرفی کرده بودند روزنامه ای داد و از انها خاست که روزنامه هارا ببینند و بگویند که چند عکس در روزنامه ها وجود دارد .

اقای وایزمن گفت که در وسط این روزنامه ها یک اگهی پیام مخفی قرار دادم و گفتم اگر به سرپرست بگویید که این نوشته را دیدید به شما 50 دلار پاداش میدهم .

نتیجه ازمایش ریچارد وایزمن چه بود

با اینکه آگهی نیمی از صفحه را پر کرده بود و به حروف بسیار درشت چاپ شده و افرادی که احساس بدشانسی می‌کردند عمدتاً آن را ندیدند، درحالی که اغلب افراد خوش‌شانس متوجه آن شدند.

مطالعه اقای وایزمن این نتیجه رو داد که افرادی که بدشانس هستند عموماً عصبی‌تر از افراد خوش‌شانس هستند و این فشار عصبی توانایی چرا من بدبختم آنها در توجه به فرصت‌های غیرمنتظره را مختل می‌کند. در نتیجه، آنها فرصت‌های غیرمنتظره را به خاطر تمرکز بیش از حد بر سایر امور از دست می‌دهند. افراد خوش‌شانس در واقع آدم‌های راحت‌تر و بازتری هستند، در نتیجه آنچه را در اطرافشان وجود دارد و نه فقط آنچه در جستجوی آنها هستند را خوب می‌بینند.!

این تمام پاسخ به این مساله (بدبختی و خوشبختی) نیست، فقط یکی از جواب ها می تواند باشد

بررسی دو نکته و مساله مهم در زمینه بدبختی

در این بخش قصد داریم به شما عزیزان دو نکته ای بگوییم ک دیدتون رو کاملا نسبت به موضوع بدبختی و بدشانسی باز کنیم .

نکته اول این که اصلا چیزی به اسم بدبختی وجود ندارد

چرا من بدشانسم معنی کلمه بدبختی و بد شانسی از نظر لغوی و لغتی کاملا اشتباه هست ، به این خاطر که در لغت نامه معنی بدبختی کاملا به شانس ، اقبال یا تغدیر ختم میشود . پس تا همین اول فهمیدید که معنی بدبختی با چیزی که تا الان فک میکردید اشتباه هست .

همچنین در طول تاریخ هزار ساله فرهنگ و تمدن ایران هم معانی این کلمات را میتونیم بفهمیم که به این صورت معنی شده اند

: نیک اختری، نکوطالعی، خوش اقبالی، نیک بختی، نگون بختی، سیاه بختی و شوربختی.

چرا من بدبختم

هر هفت واژه تلویحا این فرض را گرفته اند که ریشه شادکامی/ناکامی انسان وابسته است به بیرون. من از زمانی به بعد عمداً به جای واژه خوشبختی، از کلمه کامیابی استفاده می کنم. کلمه ای که در آن فعالیت و عاملیت مطرح است.

یکی از درس هایی که خودم از زندگی یاد گرفتم

چرا من بدبختم مشکل از همان ابتدا در دوران مدرسه شروع شد که به ما باید به جای اینکه دربارهسینوس ، کسینوس ، یون و کلی چیز های چرت و پرت دیگری که اصلا به کارمون نمیمد باید این چیز هایی یاد میدادن که دربراه خش بختی و شاد زیستن باشه .

در زندگی خوب و اروم، در پیدا کردن بیشترین لذت ممکن و کمترین رنج ممکن برای خودم و خانواده ام میگردم. خوش و خوبی زندگی کاملا وابسته است به لذت ها و اون رنج هایی که بسیاری از کار هایی که باعث لذت ما میشود یا اذیت کننده هست که از حیطه اختیار و قدرت ما خارج است.

اما در خوبی زندگی کردن این کاملا متفاوت هست، در خوبی زندگی، لذت بردن و رنج اصلا مهم نیست، بلکه کاملا بسته به آنچه باید و می توانم انجام دهم و آنچه انجام می دهم.چرا من بدبختم

در تمام این شرایط (بدترین شرایط زندگی را در نظر بگیرید طاعون ٬ فقر و سیل) هر کسی توانایی انجام دادن کارهایی دارد که اخلاقاً درست است و عملا امکان پذیر است.

چرا من بدبختم

مطمعن باشید اگر بین اون چیزی که تصمیم داشتید انجام بدین کاری انجام دادید که بر خلاف تصمیم خودتون بود ، خوبی زندگی رقم خورده است. خوشی زندگی لذت می آورد و خوبی زندگی رضایت می آورد.


ادامه داستان و تجربه خودم درباره بدبختی

لذت، عملی است گذرا و کوتاه مدت به اتفاق های دوست داشتی که در بیرون از ما اتفاق میوفتد . ولی رضایت از عمق زندگی ما سرچشمه میگرد از. «خوشی ناشی از لذت» حالیهست که خیلی زود می اید و خیلی زودتر هم میرود . ولی «رضایت» مقامی است که ماندنی است.

به نظر شما تو انجام دادن کدوم یکی از این کارها رضایت بیشتری از زندگی دارید ، زندگی کردن تو یکی از گران ترین هتل های دنیا یا نجات جان یک انسان ؟ زندگی ماهاتما گاندی، نلسون ماندلا و مادر ترزا شاید همواره با خوشی همراه نبوده است (که سال ها با درد و رنج زیسته اند).

ولی این پایینی های زندگی هیچی از خوبی های زندگی شان و رضایت عمیق و ماندگاری که از زندگی داشتند کم نکرد. نکته مثبتی که در زندگی خوب وجود دارد به خوشی زندگی کردن ان هست همانطور هم که میدانید بخش زیادی از خوش زندگی کردن ما دست خودمون نیست

ولی به خوشی زندگی کرردن کامل دست خودتون هست. خوشی زندگی مهم است. اما کافی نیست. خوبی زندگی لازم است.

آرزو نمی کنم خوشبخت باشید. امیدوارم که کامیاب باشید. کامیابی ناشی از حضور توامان خوشی و خوبی زندگی.چرا من بدبختم را از زندگی و تفکر خود دور کنیم.

خصوصیات یک آدم بدبین را بشناسید

  • آدم هایی هستن که بخشش و گذشت ندارن و نمیتونن بدی کسی را فراموش کنند
  • با محل کار خودشون درگیرن و همیشه ازش بد میگن
  • از نظر عاطفی همیشه احساس تنهایی و بدبختی میکنن
  • با خانواده خودشان همیشه درگیر هستن و سره چیز های کوچیک با خانواده بحث میکنند
  • همیشه احساس میکنند که با شخصی که دارن معامله میکنند میخواد سرش کلاه بگذارد
  • به هیچ کس اعتماد ندارن و نسبت به بقیه بی اعتماد هستند
  • همیشه احساس تحقیر شدگی دارند
  • از تمام عالم و ادم احساس دلخوری میکنند
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *