چگونه ماهیتابه را تمیز کنیم
چگونه ماهیتابه را تمیز کنیم + 7 روش کاربردی و آسان

چگونه ماهیتابه را تمیز کنیم سوال بسیاری از کسانی هست که فعالیت زیادی را در آشپزخانه انجام میدهند ما در این مقاله قصد داریم به شما عزیزان چند روش را بگوییم تا بتوانید با سرعت بسیار زیادی اقدام به تمیز کردن ماهیتابه کنید و ظروف اشزخانه خود را مثل روز اول کنید . پس تا ادامه این مقاله با ما همراه باشید و خوشحال میشویم اگر در انتهای این مقاله نظرات خود را بگذارید . چگونه ماهیتابه سوخته رو تمیز کنیم 

آیا از صرف زمان زیاد برای تمیز کردن قابلمه و ماهیتابه خود خسته شده اید؟ این روش طبیعی برای تمیز کردن تابه و قابلمه نه تنها آسان و لذت بخش است، بلکه عمر تابه و قابلمه شما را نیز افزایش می دهد. در اینجا نحوه تمیز کردن ماهیتابه به روشی ساده آورده شده است!

چگونه ماهیتابه سوخته رو تمیز کنیم

چگونه ماهیتابه سوخته رو تمیز کنیممن این ماهیتابه فوق العاده دوپر تی فال را چند ماه است که دارم و به سادگی آن را دوست دارم! من از آن برای پخت و پز تقریباً هر چیزی استفاده می کنم، بنابراین سهم خود را از “سوء استفاده” داشته است. شاید به همین دلیل است که تمیز کردن آن به درستی سخت بود. اما زمانی که این ترفند کوچک خانگی را کشف کردم، زندگی من به کلی تغییر کرد! در ادامه بخوانید تا بفهمید چگونه ماهیتابه را در چند دقیقه تمیز کنید!

من از تمیز کردن متنفرم زیرا ممکن است منجر به خراش شود و در نهایت قابلمه و ماهیتابه من را خراب کند. که قبلاً دارای چند خراش در قسمت بیرونی، از رنده های اجاق گاز هستند. بنابراین، با استفاده از محصولات تمیزکننده خریداری شده از فروشگاه، آنها را به آرامی تمیز می‌کردم، بدون نیاز به شستشوی زیاد. هیچ چیز تابه محبوبم را آنطور که من می خواستم ترک نکرد: بی لک! چگونه ماهیتابه را تمیز کنیم چگونه ماهیتابه را تمیز کنیم

 
چگونه ماهیتابه را تمیز کنیم

چگونه ماهیتابه نچسب را تمیز کنیم

 بخار ناشی از مواد شیمیایی که برای من چنین سردردهایی ایجاد می کرد، فقط مجبور شدم استفاده از آنها را متوقف کنم. بنابراین من تابه ها و قابلمه هایم را فقط با صابون ظرفشویی می شستم. و همینطور که از عکسها می بینید، تابه ها و قابلمه های من را تحت تاثیر قرار داد. آنها هنوز نسوخته بودند، اما اگر قرار نبود از این روش ماهیتابه تمیزکننده جادویی استفاده کنم، حدس می‌زنم خیلی زود این کار را می‌کردند.

اگر نمی‌دانید چگونه ماهیتابه را بدون استفاده از مواد شیمیایی بدبو و سمی تمیز کنید، این روش ساده و ارزان را امتحان کنید. تنها چیزی که نیاز دارید چند ماده است که به احتمال زیاد در انباری خود دارید و چند دقیقه وقت بگذارید. و بهترین چیز این است که می توانید از این روش بر روی بسیاری از انواع تابه ها و قابلمه ها استفاده کنید: مس، آلومینیوم، فولاد ضد زنگ، چدن و ​​غیره. به علاوه می توانید از یک محصول خانگی شگفت انگیز استفاده کنید: پاک کننده سرکه مرکبات! چگونه ماهیتابه سوخته رو تمیز کنیم

مواد مورد نیاز برای تمیز کردن ماهیتابه

 • پاک کننده سرکه مرکبات من  در تصویر بالا (من عاشق این چیزها هستم! من از آن برای تمیز کردن چیزهای زیادی در اطراف خانه استفاده می کنم). اگر مشتاق تمیز کردن ماهیتابه‌های خود هستید و نمی‌توانید منتظر بمانید تا پاک‌کننده سرکه مرکبات آماده شود، فقط از لیمو و سرکه استفاده کنید (هرچند آنقدرها موثر نخواهد بود) چگونه ماهیتابه را تمیز کنیم
 • جوش شیرین
 • یک اسفنج آشپزخانه ساینده
 • یک مسواک قدیمی

روش شستشو ماهیتابه

تابه را اسپری کنید

 • قسمت بیرونی تابه را، دسته همراه با پاک‌کننده سرکه مرکبات، اسپری کنید (اگر ماهیتابه تفلون را تمیز می‌کنید، از تفلون اجتناب کنید – من این روش را روی تفلون واقعی امتحان نکرده‌ام!). اگر پاک کننده سرکه مرکبات ندارید، مقداری لیمو را روی تابه بمالید، بگذارید خشک شود و سپس با سرکه شراب سفید اسپری کنید.
 • جوش شیرین را سخاوتمندانه روی مناطقی که به تازگی با پاک کننده سرکه مرکبات اسپری کرده اید، بپاشید. کمی حباب می زند که خوب است، تمام نکته این روش همین است.
 • مقداری پاک کننده سرکه مرکبات دیگر اسپری کنید، مطمئن شوید که جوش شیرین خیلی خیس نشده و از کناره ها شروع به چکیدن نمی کند. باز هم مقداری حباب می کند.
 •  
 •  

نظافتچی را در آن کار کنید

 • اجازه دهید مخلوط به مدت حداقل 20 دقیقه تا 30 دقیقه بماند (زمان ممکن است بسته به میزان سوختگی ماهیتابه و قابلمه شما تغییر کند؛ ممکن است لازم باشد با تابه و قابلمه خودتان آزمایش کنید، این محدوده زمانی است که روی من کار شده است) .
 • یک اسفنج ساینده آشپزخانه را بردارید و به آرامی شروع به مالش دهید، با استفاده از سمت ساینده نه از سمت نرم. متوجه خواهید شد که نیازی به شستشوی خیلی سخت نخواهید داشت، بیشتر مناطق سوخته قبلاً تمیز شده اند. لطفا توجه داشته باشید که خراش هایی که در این عکس ها می بینید به خاطر این پاک کننده نیست، بلکه آثار قدیمی رنده های اجاق گاز هستند. چگونه ماهیتابه را تمیز کنیم
 • از مسواک برای قسمت های ریز مانند لبه یا اطراف دسته ها استفاده کنید.
 • تابه را کاملاً بشویید. انگشتان خود را دور تابه بکشید تا مطمئن شوید که تمام جوش شیرین پاک شده است. تمایل دارد حتی پس از آبکشی به ماهیتابه بچسبد.
 • از ظاهر جدید تابه ها و قابلمه های زیبا و تمیز خود لذت ببرید!

توجه: اگر ماهیتابه ها و قابلمه های شما فوق العاده سوخته اند، ممکن است لازم باشد کل فرآیند را تکرار کنید. از این روش برای تمیز کردن تابه و قابلمه به طور منظم (یعنی بعد از هر بار استفاده) استفاده کنید.

7 ترفند برای تمیز کردن ماهیتابه سوخته

چگونه ماهیتابه را تمیز کنیم نحوه تمیز کردن چربی سوخته از کف ماهیتابه ها می تواند سوالی باشد که وقتی متوجه آن تفاله قهوه ای ته ماهیتابه خود می شوید از خود بپرسید. در حالی که ممکن است به نظر برسد که همه تابه‌های شما باید در سطل زباله ریخته شوند، اما در واقع می‌توانید چربی سوخته شده را از کف ماهیتابه‌ها با جوش شیرین، سرکه، نمک و سس کچاپ، همراه با برخی پاک‌کننده‌های تجاری مانند پاک‌کننده اجاق‌ها و Bar Keeper’s Friend پاک کنید. .

 

نحوه تمیز کردن چربی سوخته از ته ماهیتابه

ته ماهیتابه شما ممکن است چیزی نباشد که زیاد به آن فکر کنید تا زمانی که یکی از ماهیتابه‌ها را بیرون نیاورید تا از آن استفاده کنید و متوجه شوید که ظروف روغنی تا ته آن سوخته است. پس از ساعت ها شستشو، ممکن است به فکر دور انداختن ظرف باشید. به جای ریختن آن در زباله، تعدادی از این ابزارها را از انبار خود بردارید. چگونه ماهیتابه سوخته رو تمیز کنیم 

مواد مورد نیاز برای ماهیتابه سوخته

 • صابون ظرفشویی (طلوع آبی توصیه می شود)

 • جوش شیرین

 • آب اکسیژنه

 • سرکه سفید

 • نمک (در صورت داشتن نمک دریا)

 • تمیز کننده فر

 • سس گوجه

 • دوست نگهبانان بار

 • پد شستشو

 • مسواک

 • پد آب شویی

نحوه تمیز کردن چربی سوخته از ته ماهیتابه ها با جوش شیرین

یکی از ساده‌ترین راه‌ها برای پاک کردن چربی از کف هر ماهیتابه، استفاده از جوش شیرین، پراکسید هیدروژن و سحر است. این هک برای لکه های چربی سرسخت جادویی می کند.

 1. یک خمیر غلیظ از پراکسید هیدروژن و جوش شیرین درست کنید.

 2. چند قطره سحر اضافه کنید.

 3. با استفاده از پد تمیز کردن، خمیر را با حرکات دایره ای به کف ظرف بمالید.

 4. اجازه دهید خمیر به مدت 30 دقیقه تا یک ساعت روی تابه خشک شود.

 5. ماهیتابه را با پد شستشو و یک مسواک تمیز کنید.

برای روغن کیک شده، از قبل به مدت 30 دقیقه در سرکه خیس کنید، بشویید سپس خمیر جوش شیرین را بمالید.

چگونه چربی سوخته را از ته تابه های نچسب با سرکه تمیز کنیم

چگونه ماهیتابه سوخته رو تمیز کنیم اسید سرکه برای از بین بردن چربی مفید است. این یک روش ساده اما موثر برای تابه هایی است که قهوه ای روشن دارند. باز هم، این هک روی اکثر انواع تابه عالی عمل می کند.

 1. کف سینک خود را با سرکه مستقیم پر کنید، به اندازه ای که کف تابه را به طور کامل زیر آب برود.

 2. اجازه دهید یک ساعت یا بیشتر صابون شود.

 3. برای پاک کردن چربی نرم شده از پد شستشو، یک مسواک و کمی Dawn و آب استفاده کنید.

چگونه روغن سوخته ماهیتابه ها را با نمک و سرکه تمیز کنیم

خیساندن سرکه عالی است، اما گاهی اوقات برای تهیه یک مخلوط خانگی سرکه به یک ساینده نیاز دارید . در این مورد، نمک می تواند مفید باشد. فقط به یاد داشته باشید که نمک درشت است. بنابراین، ممکن است روی برخی از تابه ها خراشیده شود.

 1. ظرف را حدود یک ساعت در سرکه سفید خیس کنید.

 2. کف تابه نمک بریزید.

 3. مقداری از Dawn را به اسکرابی اضافه کنید.

 4. کف را به شدت مالش دهید و در صورت نیاز نمک و صابون ظرفشویی بیشتری اضافه کنید.

از بین بردن چربی سوخته ته ظرف ها با سرکه، سحر و جوش شیرین

اگر به دنبال جادویی برای از بین بردن چربی عمیق برای ظروف استیل خود هستید، به سرکه، جوش شیرین و نمک نگاه نکنید. این ترکیب یک پانچ دارد که مطمئناً چربی را به سرعت پاک می کند.

 1. کف تابه را با مقدار زیادی جوش شیرین و نمک دریا بپاشید، به خصوص روی لکه ها.

 2. جوش شیرین را با سرکه مستقیم اسپری کنید.

 3. اجازه دهید به مدت 5 دقیقه بماند.

 4. برای پاک کردن چربی از پد تمیز کردن استفاده کنید.

 

استفاده از پاک کننده فر برای تمیز کردن چربی سوخته در ماهیتابه ها

در حالی که تمیزکننده فر یک روش طبیعی نیست، برای پاک کردن چربی سوخته از کف انواع مختلف تابه ها به خوبی عمل می کند. حتی اگر کمی نگران قرار دادن پاک کننده فر روی ظروف خود باشید، مطمئن باشید که کاملا بی خطر است. با این حال، این روش برای ظروف سرامیکی و نچسب بهترین است.

 1. کف تابه را در تمیزکننده فر بپوشانید.

 2. بگذارید چند ساعت بماند؛ یک شبه بهترین است

 3. از یک پد شستشو برای مالش دادن قسمت پایین استفاده کنید.

 4. آن را در آب گرم و صابون تمیز کنید تا بقایای پاک کننده فر پاک شود.

چگونه با سس کچاپ چربی سوخته را از ته ماهی تابه تمیز کنیم

شاید عجیب به نظر برسد که کف قابلمه ها و ماهیتابه های خود را با سس کچاپ بپوشانید، اما برای نرم کردن و از بین بردن چربی سوخته عمل می کند. شما به زمان بیشتری نیاز دارید تا به این هک اجازه دهید نسبت به چند هک دیگر باقی بماند.

 1. کف ماهیتابه را با سس کچاپ بپوشانید.

 2. در صورت امکان اجازه دهید چند ساعت بماند، در صورت امکان یک شب.

 3. برای مالش دادن از یک ماهیتابه و کمی سحر استفاده کنید.

 4. آبکشی کنید و لذت ببرید.

تمیز کردن کف ماهیتابه های فولادی ضد زنگ با نگهدارنده میله دوست

یکی دیگر از موادی که برای از بین بردن چربی سوخته از ماهیتابه ها به خوبی عمل می کند، Bar Keepers Friend است. این خاک را در سطح مولکولی تجزیه می کند. برای تابه های فولادی ضد زنگ و کف ماهیتابه عالی عمل می کند.

 1. Bar Keepers Friend را با آب کافی مخلوط کنید تا خمیر درست شود.

 2. این را با یک پد آبکشی در کف تابه بمالید.

 3. از حرکات دایره ای برای مالش دادن کف تابه استفاده کنید.

 4. بشویید و در آب گرم و صابون بشویید.

جلوگیری از لکه روغن سوخته روی تابه

گرفتن علائم سوختگی و چربی سوخته روی تابه ها می تواند اجتناب ناپذیر باشد. با این حال، چند کار وجود دارد که می توانید برای به حداقل رساندن اثر آن انجام دهید.

 • تابه ها را بلافاصله پس از استفاده بشویید، مطمئن شوید که کف آن را بشویید.

 • تابه ها را در آب گرم و صابون خیس کنید تا چربی آن شل شود.

 • برای از بین بردن کثیفی از فرورفتگی ها و شکاف ها از یک پد شستشو و اسکرابر استفاده کنید. چگونه ماهیتابه را تمیز کنیم

چرا ماهیتابه من میسوزد

چگونه ماهیتابه را تمیز کنیم آلومینیوم گرما را به خوبی هدایت می کند. تابه های ساخته شده از آلومینیوم خیلی سریع (سریعتر از سایر تابه های فلزی دیگر) گرم می شوند و در مناطقی که در تماس مستقیم با شعله یک مشعل گازی یا سیم پیچ مشعل الکتریکی یا القایی هستند، فوق العاده گرم می شوند. منظور این است که اگر مثلاً یک فیله بزرگ ماهی سالمون را در یک تابه آلومینیومی بپزید، به سرعت متوجه دود زیادی می‌شوید که از ماهیتابه می‌آید. بخش‌هایی از ماهی آزاد شما می‌سوزد (و احتمالاً به ماهیتابه می‌چسبد) در حالی که سایر قسمت‌های ماهی به سختی متوسط ​​هستند. من آنها را توصیه نمی‌کنم، مگر اینکه یک ماهیتابه نچسب آلومینیومی ریخته‌گری شده و درجه یک رستوران تهیه کنید.

 

چدن هادی ضعیف گرما است. خیلی آهسته ولی یکنواخت گرم می شود و حتی بعد از اینکه از روی شعله بردارید مدت زیادی روی حرارت باقی می ماند. اگر همان فیله ماهی قزل آلا را در ماهیتابه چدنی پخته اید، باید ظرف را چند دقیقه از قبل گرم کنید تا آنقدر داغ شود که فیله را سرخ کنید. اما پس از گرم شدن، به طور یکنواخت می جوشد و ماهی به زیبایی پخته می شود.

قابلمه ها و تابه های فولادی ضد زنگ دارای یک هسته یا صفحه آلومینیومی هستند که بین دو لایه فولاد ضد زنگ قرار گرفته اند. مزیت فولاد ضد زنگ غیر واکنشی بودن آن است. به این معنا که فلزاتی مانند آلومینیوم کدر می شوند و طعم فلزی را به غذاهای اسیدی می دهند، در حالی که چدن اگر در آب بماند زنگ می زند. بنابراین، اگر همان فیله ماهی قزل آلا را در یک ماهیتابه فولادی ضد زنگ بپزید، نه تنها به سرعت پخته می شود، بلکه طعم خالص و بی آلایش ماهی آزاد نیز خواهد داشت. چگونه ماهیتابه را تمیز کنیم