اخبار گوناگون

 استنلس استیل چیست؟ انواع و کاربرد آن

chat gpt banner -  استنلس استیل چیست؟ انواع و کاربرد آن

ورق استنلس استیل یا ورق استیل یکی از پرکاربردترینورق‌های فولادی در صنعت است که بر پایه فلز آهن ساخته می‌شود و در کنار این فلز، عناصر دیگری نیز در ساخت آن به کار می‌روند. ورق استنلس استیل درجه یک و باکیفیت از حجم زیادی از فلز استیل کاملاً خالص تشکیل شده است. دیگر ترکیبات اصلی آن مقادیر کمی کربن و فلز کروم هستند که هرکدام ویژگی‌های خاصی به این ورق می‌بخشند. با توجه به عناصر به کار رفته در این نوع ورق و مقادیر آن‌ها، ورق استنلس استیل خصوصیات متفاوتی پیدا می‌کند. در اینمطلب با این نوع ورق فولادی، انواع و کاربردهای آن در صنایعمختلف آشنا می‌شویم.

ورق استنلس استیل چیست؟

ماده اولیه ورق استنلس استیلی که در صنعت مورد استفاده قرار می‌گیرد آهن است که این عنصر با عناصر و آلیاژهایدیگری همچون کربن ترکیب می‌شود. معمولاً مقدار کربن در حالت عادی کمتر از ۲ درصد است. اما این مقدار در برخی موارد می‌تواند بیشتر از ۲ درصد هم باشد. به هر اندازه که مقادیرکربن در این ورق افزایش پیدا کند، انعطاف‌پذیری و شکل‌پذیری کمتر و سختی و مقاومت آن بیشتر می‌شود. 

علاوه بر کربن عناصر دیگری همچون؛ نیکل، کروم، سیلیسیوم، مولیبدن، گوگرد، منگنز و فسفر نیز در اینورق مشاهده می‌شوند که مقدار آن‌ها در هر نوع ورق متفاوت خواهد بود. آنچه که باعث می‌شود ورق استنلس استیلویژگی‌ها و کاربردهای متفاوتی داشته باشد، میزان ترکیباین عناصر با یکدیگر است. 

motion site low 1 -  استنلس استیل چیست؟ انواع و کاربرد آن

در واقع همین ترکیبات سازنده ورق هستند که باعث تنوع آن در بازار می‌شوند. معمولاً این ورق در برابر خوردگی و زنگ‌زدگیمقاومت و استحکام بالایی دارد. فاکتور دیگری که می‌تواند یکویژگی متمایزکننده برای ورق استنلس استیل باشد، میزانبراق بودن و درخشندگی ظاهری آن است. همین دو ویژگیباعث شده‌اند تا از این ورق در صنایعی همچون صنعت ساختمان‌سازی استفاده‌های گوناگونی شود.

انواع ورق استنلس استیل بر اساس ترکیبات سازنده

ورق استنلس استیل را با توجه به یک سری فاکتورهای خاص دسته‌بندی می‌کنند. این ورق‌ها از نظر شکل ظاهری، ابعاد، اندازه، میزان مقاومت و استحکام به انواع گوناگونی تقسیممی‌شوند. مهم‌ترین فاکتوری که در تنوع این نوع ورق‌ها نقش عمده‌ای دارد، ترکیباتی هستند که در ساخت آن به کار رفته‌اند. 

در واقع این آلیاژهای تشکیل دهنده ورق هستند که باعث می‌شوند محصول از نظر ویژگی‌ها و خصوصیات فیزیکیو شیمیایی متنوع باشد. این ورق‌ها معمولاً در سری‌های ۲۰۰، ۳۰۰، ۴۰۰ و ۶۰۰ به بازار عرضه می‌شوند. هر کدام از این نوع ورق‌ها، دسته‌بندی مجزایی دارند که در ادامه با آن‌ها آشنا می‌شویم.

image 2 -  استنلس استیل چیست؟ انواع و کاربرد آن

ورق استنلس استیل سری ۲۰۰

در تولید این نوع ورق به جای استفاده از عناصر و فلزات گران قیمتی همچون نیکل از نیتروژن و منگنز به عنوان عنصر جایگزین استفاده شده است. همین موضوع باعث شده تا اینورق‌ها جزء ارزان قیمت‌ترین ورق‌های استیل در بازار شناخته شوند. ورق‌های استیل سری ۲۰۰ معمولاً در دو گرید ۲۰۱ و ۲۰۲ ارائه می‌شوند. مهم‌ترین تفاوت میان این دو نوع ورق نیزدر شیوه تولید آن‌هاست. به عنوان مثال؛ ورق‌های سری ۲۰۱ را به روش نورد تولید می‌کنند.

ورق استنلس استیل سری ۳۰۰

یکی از رایج‌ترین ورق‌های استنلس استیل موجود در بازار، ورق سری ۳۰۰ است که در گریدهای مختلفی به بازار عرضه می‌شود. از نمونه ورق‌های استنلس استیل سری ۳۰۰ می‌توانیم به گریدهای ۳۰۱، ۳۰۲، ۳۰۳، ۳۰۴، ۳۰۹، ۳۱۶، ۳۲۱ و ۳۴۷ اشاره کنیم. 

هر کدام از این نوع ورق‌ها خصوصیات و ویژگی‌های منحصر به فردی دارند. در این بین ورق استنلس استیل گرید ۳۰۴ با ۱۸ درصد کروم و حدود ۸ درصد فلز نیکل، یکی از پرکاربردترین ورق‌های استنلس استیل در صنایع به شمار می‌رود. 

motion site low 1 -  استنلس استیل چیست؟ انواع و کاربرد آن

این نوع ورق حتی در پایین‌ترین دماها نیز انعطاف‌پذیریبالایی داشته و جزء ورق‌های ضد زنگ محسوب می‌شود. همچنین ورق سری ۳۲۱ تا حد زیادی از نظر میزان کارایی و خصوصیات مکانیکی شبیه به ورق ۳۰۴ است. با این تفاوت که به دلیل وجود مقادیر مشخصی فلز تیتانیوم در آن، احتمال پوسیدگی‌اش کمتر است.

ورق استنلس استیل سری ۴۰۰

از ورق‌های استنلس استیل سری ۴۰۰ نیز می‌توانیم به گریدهای ۴۰۴، ۴۰۵، ۴۰۸، ۴۰۹ و… اشاره کنیم. به طور کلیمی‌توانیم بگوییم این نوع ورق به دلیل ترکیباتی که دارد در زندگی روزمره ما بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد. در ایننوع ورق‌ها میزان کربن و نیکل کم است. عناصر مولیبدن و کروم جزء عناصر اصلی این ورق‌ها هستند. به همین دلیلمیزان مقاومت در برابر خوردگی و زنگ زدگی، جوش‌پذیری و خاصیت مغناطیسی ورق‌ها بسیار افزایش پیدا می‌کند.

ورق استنلس استیل سری ۶۰۰

از انواع ورق استنلس استیل سری ۶۰۰ نیز می‌توانیم به گریدهای ۶۰۱، ۶۰۴، ۶۱۰، ۶۱۳، ۶۱۴، ۶۱۹ و… اشاره کنیم. در بین انواع ورق‌های سری ۶۰۰، دو ورق استنلس استیل۶۶۰ و ۶۶۵ بیشترین میزان مقاومت را در برابر شرایط آب و هوایی دارند. همچنین در برابر زنگ زدگی و حرارت نیز از استحکام خوبی برخوردار هستند. علاوه بر این دسته‌بندی‌ها، ورق‌های استنلس استیل از نظر شکل ظاهری در دو نوع طرح‌دار و رنگی نیز موجودند که مصرف کنندگان می‌توانند با توجه به نوع پروژه از هرکدام از انواع این ورق‌ها که مناسب‌تر است استفاده کنند.

انواع ورق استیل بر اساس طرح و رنگ

همانطور که اشاره شد، ورق‌های استیل بر اساس طرح و ویژگی‌های خاصی که دارند نیز به چند دسته تقسیم می‌شوند. این ورق‌های از نوع استیل دکوراتیو هستند و بیشتر در طراحی دکوراسیون مورد استفاده قرار می‌گیرند.

image 3 -  استنلس استیل چیست؟ انواع و کاربرد آن

ورق استیل مشبک (پانچ)

ورق‌های ساده استیل زمانی که با دستگاه‌های برش سوراخ شوند، تبدیل به ورق مشبک یا پانچ می‌شوند. ورق پانچ بیشتر در دکوراسیون ساختمان، سقف اماکن گردشگری، مکان‌های هنریو… کاربرد دارد.

ورق استیل طرح‌دار

برای ساخت ورق استیل طرح‌دار ابتدا سطح ورق را صیقل می‌دهند و سپس با روش‌های مختلف، الگوهای متنوعی را روی سطح ورق ایجاد می‌کنند. این کار به زیبایی ورق استیل طرح‌دار افزوده و در طراحی دکوراسیون و فضای داخلی آسانسورها کاربرد فراوانی دارد.

ورق استیل خشدار

سطح ورق استیل خشدار را با روش‌های خاصی خشک می‌کنند که سبب ایجاد طرحی شبیه خش روی ورق می‌شود. سطح خشدار ورق از انعکاس نور جلوگیری کرده و زیبایی ورق را دو چندان می‌کند. از ورق استیل خشدار در صنایع خودروسازی، دکوراسیون داخلی ساختمان‌ها و… استفاده می‌شود.

ورق استیل میرور (آینه‌ای)

بر روی ورق‌های استیل فرایندهایی انجام می‌شود که سطح آن را مانند آینه می‌کند. ورق استیل میرور در برابر خش، ترک خوردن و شکستن به هنگام ضربه و تغییرات دمایی بسیار مقاوم است و در صنایع ساختمانی، خودروسازی و صنایع غذایی کاربرد دارد.

ورق استیل براق

این ورق دارای سطحی صیقلی و روشن است که شکل ظاهری ورق استیل براق را چشم‌نواز می‌کند. همچنین شکل‌پذیری ساده‌ای داشته؛ بنابراین در فضاهای لوکس و مجلل برای طراحی دکوراسیون، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

ورق استیل مات

نوعی ورق فولادی است که به دلیل وجود عنصر کروم و تشکیل اکسید کروم بر روی سطح، مقاومت بالایی در برابر خوردگی دارد. ورق استیل مات طول عمر زیادی داشته و در کاربردهای معماری، صنایع پزشکی و صنایع غذایی کاربرد فراوان دارد.

455 -  استنلس استیل چیست؟ انواع و کاربرد آن

کاربردهای ورق استنلس استیل

تنوع گسترده ورق‌های استنلس استیل نشان دهنده این است که این محصولات در صنایع مصارف گوناگونی دارند و به شکل‌های مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرند. از مهم‌ترینکاربردهای ورق استنلس استیل می‌توانیم به لیست زیراشاره کنیم:

• صنعت خودروسازی

• صنعت ساختمان‌سازی

• صنایع هوافضا

• صنعت پتروشیمی

• صنایع غذایی

• کاربرد در ساخت انواع لوازم خانگی

• کاربرد در صنعت کشتی‌سازی برای طراحی و ساخت قطعات بزرگ

• کاربرد در ساخت آسانسور

• کاربرد در ساخت بدنه هواپیما

• کاربرد در ساخت ماشین‌های سنگین همچون کامیون

• کاربرد در ساخت لوازم ترئینی و دکوراتیو

• ساخت تجهیزات پزشکی

• کاربرد در صنعت تولید کاغذ

• کاربرد در صنعت سیمان‌سازی

• کاربرد برای ساخت لوازمی همچون ترانسفورماتور و…

قیمت ورق استنلس استیل

قیمت ورق استنلس استیل در بازار داخلی بسیار متغیر و نوسانی است. عوامل متعددی در قیمت این محصولات نقش دارند که از مهم‌ترین آن‌ها عبارتند از:

• ترکیبات و آلیاژهای به کار رفته در ساخت ورق

• خصوصیات فیزیکی و شیمیایی ورق

• برند تولیدکننده محصول

• ابعاد و وزن محصول

• نوسانات ارز در بازار

• قیمت مواد اولیه بخصوص قیمت آهن آلات خالص و درجه یک

• میزان عرضه و تقاضا برای محصول در بازار

• نوع و مدل ورق استنلس استیل و…

منبعوستاسازه

chat gpt banner -  استنلس استیل چیست؟ انواع و کاربرد آن 7 -  استنلس استیل چیست؟ انواع و کاربرد آن

Admin Content

من یک نویسنده هستم که علاقه زیادی به تولید محتوا درباره موضوعات ترند در دنیا دارم و شما در حال خواندن مطالبی هستید که من نوشته ام و خوشحال میشوم نظرات خود را درباره محتوا هایی که میخوانید با من به اشتراک بگذارید .

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا